Dukan Diyeti Atak Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
geri
Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?
ileri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kahve Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

  Kahve Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

  1 yıl önce

  Sabahları kahvesiz olmaz diyenler için bu yazımızda kahve çeşitleri ve özellikleri topladık. 

  #1Arabica Cinsi Kahve

  Yılda 5 kilogram meyve veren Arabica Kahve, daha az kafeinli ve aroması lezzetlidir. Narin bir yapıya sahip Arabica Kahve ağacı iklim özellikleri bakımından yetiştirilmesi çok zahmetlidir. Kafein içeriği %1-2 oranında bulunmaktadır. 

  #2Coffea Canephora (Robusta)

  Arabica Kahvesinin aksine yetiştirilmesi kolay bir bitki çeşididir. Bu özelliği ile yetiştirilmesi ucuz maliyetlidir. %2 -5 arasında kafein oranına sahiptir. Fakat lezzet olarak aroması düşük ve asit oranı yüksektir. Acı bir tadı bulunan kahvenin içimi zordur. Dünya üzerindeki ana üretici Vietnam’dır. 

  Tüm pazarlanan kahveler bu iki ana kahvenin karışımı veya birbirine oranlaması üzerine elde edilmektir. Bunlar;

  #3Instant Kahve

  Çeşitli yöntemlerle içeme hazır ve suda direk çözülen kahve çeşididir. 

  #4Espresso

  İtalya menşeli bir kahve olan Espresso, yüksek basınç ile sıcak suda eriyen bir kahve çeşididir. Kullanılacak su oranı mutlaka kahve oranından daha az olmalıdır. Bu yüzden dolayı içimi instant kahvelere göre daha zordur. 

  #5Filtre Kahve

  ABD’de en çok kullanılan kahve çeşididir. Süzgeçli ve filtreli piston damıtma yoluyla elde edilmektedir. Yağ asitleri, çekirdeklerin aroması tamamen su ile özleşen bir kahve çeşididir. 

  #6French Press

  Kahve çekirdeklerinin kalın bir biçimde çekilerek, süzgeç ya da filtresi olan pistonlu bardaklar içerisinde sıcak su karışmasından elde edilmektedir. 

  #7Türk Kahvesi

  Türkiye’ye ve Ortadoğu’ya has bir kahve türüdür. Hazırlanış temeli Osmanlı İmpatorluğuna dayanmaktadır. Osmanlının hakimiyet koyduğu alanlara İstanbul’dan yayılan kahve, Türk kültüründe önemli bir anlama işaret etmektedir. Çok ince çekilmiş kahvenin su ve şeker karıştırılarak bakır cezve içerisinde köz kömürde pişirilmesinden elde edilmektedir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kış Hazırlığı Başlasın!

  Kış Hazırlığı Başlasın!

  1 yıl önce

  Yaz mevsiminin sofralardaki bereketi bir başkadır… Mis kokulu bahçe domateslerinden biberlere birçok sebze ve meyvenin en güzel halini yaz mevsiminde yeriz. Rengarenk meyve ve sebzelerin tezgahları süslediği zamanların yavaş yavaş sonuna geliyorken, bu lezzetleri kış mevsimine de saklamanın tam zamanı!

  Kışlık hazırlarken kullandığımız yöntemler bellidir; kurutma, tuzlama, dondurma veya konserve. Besinin doğallığını bozmadan kullanılan bu yöntemlerle kışın natürel olmayan yollardan beslenmektense hem ailenizin hem de kendinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Kokusuz domates yemektense, yazın bu dönemlerini değerlendirerek sofralarınızdaki lezzeti koruyabilirsiniz. 

  Kışlık hazırlama yöntemlerini tek tek inceleyecek olursak dondurma yöntemini besin değerlerinin de korunabildiği bir yöntem olarak söyleyebiliriz. Doğru besinleri doğru yöntemlerle sakladığınız takdirde besin değerinde minimum kayıpla gıdalarınızı koruyabilirsiniz. Vişne, çilek ya da böğürtlen gibi meyveleri yıkadıktan sonra kurutup buzdolabı poşetlerinde buzdolabında dondurabilirsiniz. Böylece kışın tatlılarınızı yazlık meyvelerle renklendirmeye ve lezzetlendirmeye devam edebilirsiniz. 

  Biber, patlıcan gibi ince kabuklu sebzeleri ise kabuğunu soyarak buzluğa atmak en doğru saklama şeklidir. Biber ve patlıcanı közleyerek de kavanozlarda dondurmadan saklayabilirsiniz. 

  Özellikle balık saklamasında kullanılan yöntem tuzlama ise farklı bir lezzet arayanlar için güzel bir seçenek olacaktır. Çiğ balıkları kavanozda kaya tuzuyla tuzlayıp uzun bir süre beklettikten sonra mevsimi geçtikten sonra bile zaman içerisinde tuzuyla pişen balığı istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.


  Konserve yöntemi herkesin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Özellikle domates sosları hazırlayarak yemeklerinizin doğallığını koruyabilirsiniz. Konserve yapımında bir pişirme aşaması da olduğundan diğer saklama yöntemlerine göre daha çok zaman almaktadır. Ancak konserve domates sosları bütün kışı rahatlıkla geçirmenize yardımcı olacaktır. Konserveleri hazırlarken sosların ya da menemenlerin bozulmasını engellemek için cam kavanoz ve kapaklarını da kaynatarak ısı dengesini sağlamanız gerekmektedir.


  Kurutma yönteminde ise en çok yine domates, biber ve patlıcan kullanılmaktadır. Çok nemli olmayan sıcak havada sebzelerinizi bir bez üzerine sererek kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurutma yöntemi, besin değerlerini çok iyi şekilde koruyarak saklamanıza yardımcı olur. Saklarken de sterilize edilmiş bir cam kavanoz içerisinde üzerine zeytinyağı dökerek uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

   

  Haydi mutfağa!

  YAZININ DEVAMINI GÖR