Dukan Diyeti Atak Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

Mercimek Çeşitleri !
geri
Mercimek Çeşitleri !
Karpuz vs Kavun !
ileri
Karpuz vs Kavun !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Arasındaki Fark?

  Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Arasındaki Fark?

  1 yıl önce

  Yeşil zeytin ham madde sayılır. Olgunlaşmadan zeytinler toplanır ve acısı alınarak salamura işlemini sonrası tüketime hazır olur. Tüketime uygun hal alması için 3 ay kadar bekleme süresi vardır. Siyah zeytine göre daha az yağ bulundurur ve daha çok suludur. Düşük yağ miktarı ile kalorisi de düşüktür

  Siyah zeytin ise olgunlaşmış halidir. 2 yada 4 hafta bekleme süresinden sonra tüketime uygun hale gelir ve olgunlaşma aşamasında su miktarını kaybeder. Lakin yeşil zeytine göre daha yağlıdır. 

  Zeytin ve zeytin ürünlerinin kullanımı çok olan bölgelerde kalp hastalıkları, bununla birlikte kolesterolü azaltması, cilt sağlığına iyi gelmesi, doku yenilemesi gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Çay Hakkında Bilinmeyenler Ve Dünya Çayları

  Çay Hakkında Bilinmeyenler Ve Dünya Çayları

  1 yıl önce

  Çay hakkında bilinmeyenler oldukça fazla. Özellikle dünya çayları… Çeşitli yapraklardan, köklerden ve bitkilerden elde edilen ve bu malzemelerin kaynatılması veya haşlanması ile elde edilen çay, ülkemizde vazgeçilmez bir fenomendir. Her ne kadar ‘’Türk Kahvesi’’ bizi dünyada temsil ediyor olsa da, çaya düşkünlüğümüz asla yadsınamaz. Kalp sağlığına iyi gelen, bağırsak düzenleyici özelliğe sahip, kanser hücreleri üzerinde etkili olan ve içerdiği kafein ile odaklanmayı arttıran çay, dünyanın farklı kültürlerinde, değişik şekillerde karşımıza çıkıyor.

  • TÜRKİYE

  Siyah çay ve bitki çaylarının tüketildiği ülkemizde, günün her saatinde çayın bir ikram aracı olduğunu söyleyebiliriz. Kahvaltıda içecek olarak ilk tercihimizken bazen de gece sohbetlerine eşlik eder. Gün içinde ise her saat ilk içecek tercihi olabilir.

  • ÇİN

  Çinliler de tıpkı bizler gibi çaya düşkündürler. Sarı yapraklı Pu-Erh çayı bir top haline getirilir. Sıcak suya ufalanan ve demlenen çay içmeye hazır hale gelir.

  • JAPONYA

  Bir diğer Uzak Doğu kimlikli Japonya’da ise Matcha ismi verilen yeşil çay karşımıza çıkar. İyice çekildikten sonra elde edilen güçlü bir çaydır. Yüksek kaliteli çay yapraklarından elde edilir ve geleneksel törenlerde de ikram edilir.

  • HİNDİSTAN

  Geniş bir çay kültürüne sahip olan Hindistan, genellikle Masala isimli çayını tercih etse de, sadece Hindistan’da yetişen Darjeeling çayı asıl gözbebekleridir.

  • İNGİLTERE

  Gün boyunca, yanında sütle ya da şekerle ikram edilen siyah çay İngiltere’nin simgesi haline gelmiştir. Tabi ki bu durum beş çayı kültürünü yok saymamıza neden olmasın.

  • FAS

  Nane ve yeşil çay ile yapılan çay, başta Fas olmak üzere, Kuzey Afrika’nın en popüler içeriğidir.

  • TAYVAN

  Kökeni Tayvan’a dayanan sütlü inci çayı ya da köpüklü çay tüm dünyada bilinen ve tüketilen bir konuma geldi. Tercihe göre soğuk veya sıcak servis edilebilen bu çay, şeker şurubu ve incilerin pişirilmesiyle hazırlanır.

  • ABD

  Amerika’ya hayat veren soğuk çay kültürü tüm dünyaya yayıldı. Buzla servis edilen çay, şeker ve lipton çayı ile elde ediliyor.

  • RUSYA

  Birden fazla siyah çay çeşidinin kaynatılmasıyla elde edilen çayları ayrı şekilde demlenip karıştırılır. Rusya’da da tıpkı Türkiye’de ki gibi semaver kültürü olduğunu unutmamak lazım.

  • ARJANTİN

  Yerba Mate, Güney Amerika’da yetişen vitamin yüklü bir çaydır. Suriye ve Lübnan’da da karşımıza çıkan çay, soğuk veya sıcak servis edilebiliyor. En önemli özelliği, kullanıcıların isimlendirmesiyle dumanlı tadı.

  YAZININ DEVAMINI GÖR