Detoks Nedir ve Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Her Öğün Tüketsem Yetmez: Malta Eriği
geri
Her Öğün Tüketsem Yetmez: Malta Eriği
Dut Kurusunun 10 Faydası
ileri
Dut Kurusunun 10 Faydası

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Yağ Yakıcı Besinler

  Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Yağ Yakıcı Besinler

  1 yıl önce

  Okula dönüş ayı olan Eylül ayı yeni başlangıçları da beraberinde getirerek geldi. Diyet yapmak ve fazla kilolardan kurtulma çalışmalarına başlamak da bunlardan birisi. 

  Diyet yaparken insan metabolizması yavaşlamaktadır. Normalde tükettiğimizden daha az miktarda besin alımı da olunca sindirimimiz de yavaşlamaya başlamaktadır. Bu nedenle sporun yanı sıra metabolizmamızı hızlandıracak ekstra takviyelere ihtiyacımız bulunuyor. Bunu da en doğal yöntemden yağ yakıcı özelliği fazla olan besinleri ve gıdaları tüketerek başlayabiliriz. 

  Bu gıdaları doğru miktarda tüketerek ideal kilonuza ulaşmak artık daha kolay olacak! 

  Yoğurt

  Yoğurt, yağ yakıcı etkisinin olmasının yanı sıra aynı zamanda cildi güzelleştiren ve vücudu toksinlerinden arındıran bir besindir. Yoğurdu ana yemeklerinizin yanı sıra açlık hissettiğinizde de ara öğün olarak tüketebileceğiniz bir besindir. Akşam ara öğünü olarak özellikle kırmızı biberle karıştırarak tüketebilirsiniz. 

  Greyfurt

  Her gün greyfurt tüketerek sindirim sisteminizi hızlandırabilir ve hızlı yağ yakımı sağlayabilirsiniz. 

  Yumurta ve Peynir

  Süt ürünleri protein ihtiyacınızı karşılayarak tokluk hissini uzun süre korumanıza yardımcı olacaktır. Yumurta ve peynir doğru miktarda tüketilerek yağ yakımını hızlandırmanıza yardımcı olmaktadır. 

  Elma Sirkesi

  Sabah uyandığınızda ve uyumadan önce, yarım çay bardağı ılık suyun içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek içtiğinizde yağ yakımını ve kilo vermenizi hızlandıracaksınız. 

  Chia Tohumu

  Chia Tohumu yağ yakımını hızlandırarak diyetlerinizde hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Özellikle yoğurtla ya da sütle tüketebileceğiniz chiayı farklı tariflerle de deneyerek diyetlerinize hem lezzetli hem de faydalı bir ara öğün ekleyebilirsiniz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen formülle El Temizliği için El Yapımı Dezenfaktan!

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen formülle El Temizliği için El Yapımı Dezenfaktan!

  Dünyayı tehdit eden ve ciddi bir pandemi haline gelen COVID-19’a  yakalanmamak için olası virüslerden ellerinizi arındırmak amacıyla kullanabileceğiniz hem ucuz hem de evinizde yapabileceğiniz formülü siz mutfakseverlerle paylaşıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen formüle aşağıdaki içerikten ulaşabilirsiniz.  

  Malzemeler :

  1. 1 Litre %99.8’lik İzopropil Alkol

  2. 19 ml Gliserin

  3. 55 ml %3’lük H202 (Hidrojen Peroksit/Oksijenli Su)

  4. 266 ml H20 (Temiz Su/ Kaynatılmış soğutulmuş Su)

  5. Ölçü Kabı

  6.Huni

  7.Pompalı küçük şişeler

  8. Boş şişe 

  Dünya Sağlık Örgütü’nün 10 litre hacim için verdiği formülü, daha küçük hacimde (1.5 L) hazırlamak için şu şekilde işe başlayabiliriz. 

  Eczanelerden kolaylıkla tedarik edebileceğiniz %99.8’lik İzopropil Alkolden, 1 Litre alarak stok olarak hazırlayacağınız boş bir şişeye aktarınız. Ardından, 55 ml %3’lük H202 yani Oksijenli Suyu ölçü kabında ölçtükten sonra İzopropil Alkol’ün üzerine aktarınız. Burada kullanılan Oksijenli Su, alkolde bulunan olası bazı sporları öldürmek amaçlı kullanılmakta olup, virüsler üzerinde direk bir etkiye sahip değildir. Bir diğer malzememiz ise Gliserol olarak da bilinen Gliserin’dir. 19 ml Gliserini ölçü kabında ölçtükten sonra çalkama şişesine aktarınız. Bildiğiniz gibi sürekli alkole maruz kalmak cildinizde tahribata yol açacaktır. Gliserinin burada kullanılma amacı nemlendirici etkiye sahip olmasındandır. Son olarak, 266 ml H20 (temiz su) çalkalama şisesine aktarılır ve şişenin kapağı kapatılarak kuvvetli çalkalama yapılır. Hazırlamış olduğunuz 1.5 litrelik stok el dezenfektanınız artık hazırdır. Evinizde bulunan kullanmadığınız pompalı küçük şişelere huni aracılığıyla stok dezenfektandan aktaracağınız miktar kadar aktarma yaptıktan sonra dezenfektanınız kullanıma hazırdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), el dezenfektanlarında en az %60 alkol kullanımını önermektedir. Hazırlamış olduğumuz dezenfektan %75 izopropil alkol içeriyor olduğundan evrensel standartlara da uygundur.

  Sağlıkla Kalın!

  YAZININ DEVAMINI GÖR