Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Patlıcanın Faydaları
geri
Patlıcanın Faydaları
Daha Garibi Olamaz Dedirten Diyetler
ileri
Daha Garibi Olamaz Dedirten Diyetler

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Döner Gurmesi Olmak İsteyenler Buraya! İyi Döneri Ayırt Edebilmenin Püf Noktaları

  Döner Gurmesi Olmak İsteyenler Buraya! İyi Döneri Ayırt Edebilmenin Püf Noktaları

  1 yıl önce

  Döner milli lezzetlerimizden en popüler olanlarından biridir. Türk mutfağını diğer mutfaklardan ayıran en önemli özelliklerden biri fast food sınıfına giren yiyeceklerin bile sağlıklı olması. Bunlara lahmacun ve döneri örnek olarak verebiliriz. Gideceğiniz her ülkede rastlayabileceğiniz döner dünya çapında bir nama sahip. Bu işin sırrı tabii ki dönerin o incecik dilimindeki saklı lezzet. 

  Peki herkesin severek yediği, oldukça doyurucu olan dönerin en iyisini ayırt edebilmek için yeterli bilgiye sahip misiniz? Gelin iyi döneri ayırt etmenin yöntemlerine birlikte bakalım. 

  Et dönerin rengine bakarak kalitesini ve pişme oranının kıvamında olup olmadığını anlayabilirsiniz. Piştikten sonra dönerin renginin açık kahverenginde olması gerekmektedir. Dönerde kullanılan etin de tabii ki yaprak etten yapılmış olması gerekmektedir. 

  Tabii dönerin rengi de kokusu da inceliği de ideal düzeyde olursa olsun en önemli nokta etin doğru noktasının kullanılmasıdır. Hayvanın but kısmının bifteklik et hazırlanırken kullanılmasını göz önünde bulundurursak, but kısmından alınan et döner için en doğru bölüm olacaktır. 

  Izgaradan ciğere her et pişirme tekniğine lezzet katan kuyruk yağı ise olmazsa olmazlardan. Kuyruk yağının kullanıldığı döner lezzetinin farkını da ilk ısırışta ortaya koyuyor. 

  Dönerin aslında doğrudan et olduğunu göz önünde bulundurursanız, aslında yediğimiz şey saf et. Bu nedenle çok fazla baharatın konulduğu dönerlerde baharatlar et lezzetinin önüne geçer. Bu kadar baharatın konulmasının da zaten nedeni lezzetli olmayan dönerin tadını bastırmaktır. Bu nedenle çok baharat kullanılan döneri tercih etmemelisiniz. 

  İyi pişmiş döneri ayrıt etmek için bir diğer ipucu ise etin suyunu içerisinde muhafaza edip etmemesine bakmaktır. İnce yaprak bir et olmasından kaynaklı dönerin pişerken hızla kuruması olasıdır. Eğer suyunu salmadan ve kurutmadan pişirilmiş döner yiyorsanız, bilin ki doğru yerdesiniz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Tahta Kaşıkları Artık Bulaşık Makinesine Atmıyoruz!

  Tahta Kaşıkları Artık Bulaşık Makinesine Atmıyoruz!

  1 yıl önce

  Boşvermişlik seviyesi tahta kaşıkları bulaşık makinasında yıkamak olanları derhal buraya alalım. Çünkü sağlığımızı etkileyen boşvermişlik hoş olmayan bir boşvermişliktir! Biliyoruz tüm tabak çanak makinenin içerisindeyken dışarıda kalan 2-3 tahta kaşık tadınızı çok kaçırıyor. Yine biliyoruz bu eylemin sonucunda anında karşılaşmadığımız zararlar, elimizi suyun altına sokmaktan daha sevimli geliyor. Fakat uzun vadede hiç iç açıcı sonuçları olmayan bu eylemi daha fazla gerçekleştirmemeliyiz.

  Peki Tahta Materyaller Neden Makineye Atılmamalı?

  Nedeni çok basit. Tahta, yapısı itibariyle kendisine nüfuz eden sıvıyı hapseder. Ahşap kesme tahtalarınızı ıslandıktan sonra kurulamadan bıraktığınızda karşılaştığınız hoş olmayan manzarayı hatırlarsınız. Aynı mantık ile makinede yıkadığımız tahta kaşıklar da deterjanı emecek fakat suyla durulanmış olduğu için içerisine hapsolmuş olan deterjandan bihaber olacağız. Şimdi bu tahta kaşık ile yaptığınız yemeklerin ne derece sağlıklı olacağını düşünün, düşündüyseniz pek de sağlıklı olmadığı konusunda hemfikir olmalıyız!

  Bulaşık makinesi bizler için kolaylık fakat inanın yapacağımız küçük fedakarlıklar uzun vadede sağlığımız için daha büyük kolaylık!

  YAZININ DEVAMINI GÖR