Dananın Hangi Bölümlerinden Hangi Et Çıkar

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?
geri
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?
Havuç Suyunun 9 Faydası
ileri
Havuç Suyunun 9 Faydası

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Bilinen Tüm Kahvelerden Farklı Menengiç Kahvesi

  Bilinen Tüm Kahvelerden Farklı Menengiç Kahvesi

  11 ay önce

  Menengiç kahvesi aslında kahve çekirdeklerinden değil, Latince ismi pistacia terebinthus olan ve ülkemizde menengiç olarak anılan bir ağacın meyvelerinden elde edilen bir kahve. Yani kısa menengiç bir kahve değil. Menengiç ağaçları, ülkemizin birçok yerinde yetişiyor ama özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık alanlarında kendiliğinden yetişmesiyle biliniyor.

  Bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması ve ardından öğütülmesiyle elde edilen kahve de ismini ağaçtan alıyor ve menengiç kahvesi olarak anılıyor.

  Yumuşak içimi, farklı aromasıyla kendini sevdiren menengiç kahvesi; kahveye benzeyip fakat aslında kahve olmamasından dolayı kahvenin bazı zararlı etkilerini de içerisinde barındırmamış oluyor.

  Peki nedir bu menengiç kahvesinin faydaları?

  • Menengiç kahvesinin nefes darlığı, ses telleri ve solunum yollarına oldukça olumlu etkilerde bulunduğu biliniyor.

  • Göğsü yumuşatıyor, öksürük krizine çare oluyor ve balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.

  • Yüksek oranda doymamış yağ asidi içerdiğinden kalp ve damar sağlığını koruyor, kalp krizi ya da felç gibi ciddi risklerden vücudu uzak tutuyor.

  • Menengiç kahvesi özellikle A, B6, C ve E vitaminleri bakımından çok zengin olduğundan hücrelerin sağlıklı bir şekilde işlemelerine destek oluyor. Bu özellikleriyle cildin erken yaşlanmasını önleyip kırışıklıkların önüne geçiyor.

  • İçindeki yararlı maddeler sayesinde sindirim sistemine iyi geliyor, mide ağrılarının önüne geçiyor.

  • Düzenli ve ölçülü olarak tüketildiğinde böbreklerin sağlıklı çalışmasına destek olduğu söyleniyor.

  • Son olarak, menengiç kahvesinin afrodizyak etkili olduğu da biliniyor.

  Menengiç kahvesini yapmak aslında Türk kahvesinin yapımı ile oldukça benzeşiyor. Ancak genel olarak süt ya da su kullanılarak iki farklı şekilde yapılıyor. Süt ile yapılanı suya nazaran daha çok tüketiliyor.
  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kahvenin Özellikleri ve Faydaları

  Kahvenin Özellikleri ve Faydaları

  1 yıl önce

  Kök boyası familyasından(Rubiaceae) olan kahve, bilinen aksine yerde yetişen bir bitki değil 4-5 metre yüksekliğindeki ağacın meyvesidir. Bu meyvenin kavrulma aşamasından olan esmer ve siyah rengi alan kahve; içerisinde sahip olmuş olduğu kokuyu bu şekilde dışarıya vermektedir. Kahve ağacı iklimsel olarak 18 derece ortalam sıcaklığa sahip yerlerde yetiştirilmektedir. Bu özelliği ile tipik bir tropikal meyvedir. Nemli bir iklimi seven kahve ağacı, meyveleri olgunlaştıktan sonra iki hafta içerisinde toplanmazsa çürümeye başlayacaktır.

  Kahve içerisinde beyni uyandırıcı kafein bulunduğundan dolayı uykusuzluk, baş ağrısı, diğer sinirsel ağrılara iyi gelmektedir. Kafein orantılı bir biçimde kullanıldığında zihin açıklığını sağlar, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kahve içerisindeki kafein yağ yakıcı bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden dolayı kilo kontrolünde kahve içmek önemlidir.

  Kahvenin çok sık kullanılması insana sinirlilik ve uykusuzluk vermektedir. Bu özelliğinden dolayı kahve tüketiminde kontrollü davranmak önemlidir. Aşırı kahve tüketimi metabolizma hızını bozmakta ve kabızlığa neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı basur ve safra rahatsızlığı olanlar kahve tüketiminde dikkatli davranmalıdır.  

  YAZININ DEVAMINI GÖR