Dananın Hangi Bölümlerinden Hangi Et Çıkar

Japon Usulü Muz Diyeti
geri
Japon Usulü Muz Diyeti
Yumurta Diyeti
ileri
Yumurta Diyeti

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Evde Sirke Yapılır mı?

  Evde Sirke Yapılır mı?

  Evde sirke yapmak elbette mümkün hatta dışarıda satın aldıklarınızdan daha sağlıklı. Saymakla bitmeyen faydalarından yararlanabilmek için katkısız ve doğal olması gerekir. İşte sabırla kendi sirkenizi yapıp, gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz tarifler. 

  Üzüm Sirkesi Nasıl Yaparım?

  Malzemeler;

  1 çay bardağı nohut

  1 çay bardağı bulgur

  1,5 kilogram siyah üzüm (daha açık renk olmasını isterseniz beyaz üzüm kullanın)

  2 yemek kaşığı organik bal

  1 litre içme suyu

  1 yemek kaşığı kaya tuzu

  Üzümleri iyice yıkayıp , kavanozu temizleyip kurulayıp hazırlayın.

  Suyu, ardından da üzümleri kavanozun içine ekleyin. Nohut, bulgur ve balı da ilave edip tahta ya da silikon bir kaşıkla karıştırın. Üzerini tülbentle kapatıp paket lastiği yardımıyla tülbendi sabitleyin.

  Kavanozu ılık ve karanlık bir ortama yerleştirin ve iki günde bir karıştırın. Bu işlemi tüm üzümler dibe çökene kadar sürdürün. Yaklaşık 20 gün kadar sürecektir.

  Ardından sirkenizi 20 gün aynı şekilde karıştırmadan bekletin. Bu sırada üzerinde sirke anası denilen bir tabaka oluşacaktır. Sirke anasını bir kenara ayırın lakin atmayın diğer sirkelerin yapımında kullanabilirsiniz.

  Meyveleri süzüp alın. Sirkeyi yeniden kavanoza alıp içine bal ve kaya tuzu ilave edin.

  Tülbentle yeniden kapattığınız kavanozu 20 gün daha bekletin.

  Nar Sirkesi Nasıl Yaparım?

  Malzemeler;

  4 adet orta boy nar

  1 çay bardağı sirke

  6 adet nohut

  1 tatlı kaşığı bal

  1 yemek kaşığı kaya tuzu

  Malzemeler 5 kiloluk kavanoz içindir.

  Olgunlaşmış narların tanelerini çıkarın. Beyaz kısımlarını acılık vermemesi için iyice ayıklayın. Nohutları yıkayıp kavanozun dibine yerleştirin. Üzerine nar tanelerini doldurun. Kavanoza balı da ilave edin.

  Sirkeyi içme suyuyla sulandırıp kaya tuzunu içine ekleyin ve eritin. Sirkeli ve tuzlu karışımı kavanoza boşaltın. Kavanozun üstünü içme suyuyla tamamlayın.

  Kavanozun ağzını tülbentle kapatıp paket lastiği ile sabitleyin ve kavanozu karanlık bir yere yerleştirin. Her gün bir kez kaşıkla karıştırın. Narlar dibe çökene kadar bu işlemi sürdürün.

  Sirkeniz 20-25 gün içinde hazır olacak. Süzdükten sonra tüketebilirsiniz.

  Ayva Sirkesi Nasıl Yaparım?

  Malzemeler;

  2,5 kg ayva

  İçme suyu

  Sirke anası ya da 1 çay bardağı sirke veya 3 çorba kaşığı bal

  1 çay kaşığı kaya tuzu

  Ayvaları güzelce yıkayıp temizleyin. Kabuklarını soymadan küp küp doğrayı, 5 litrelik bir cam kavanoza doldurun.

  Sirke anası, sirke ya da balı da ekleyin ve üzerini kavanozun ağzına kadar olmadan kaydıyla içme suyuyla doldurun. Kavanozun ağzına tülbent örtün ve paket lastiğiyle sabitleyin.

  Güneş görmeyen bir yere yerleştirip, metal kaşık kullanmadna sabah akşam karıştırın.

  Ayvalar önce suyun yüzeyine çıkar, sirke olgunlaştıkça dibe çöker. Meyvelerin tamamı dibe çöktüğünde karıştırma işlemine son verebilirsiniz.

  Üzerinde sirke anası oluştuktan sonra sirkenizi süzebilirsiniz. Sonrasında içine kaya tuzunu ekleyin. Ağzı kapalı halde serin ve kuru bir yerde saklayın.

  Ayva sirkesinin oluşum süresi 3 ay civarındadır.

  Vişne Sirkesi Nasıl Yaparım?

  Malzemeler;

  1 kg vişne

  3 su bardağı içme suyu

  6 çorba kaşığı bal

  Bir tutam tuz

  2 çorba kaşığı sirke

  Vişnelerin güzelce ayıklayın. İyice yıkayıp temizleyin. Sapları ve çekirdekleriyle birlikte büyük bir kavanoza koyup üzerini suyla doldurun. Bal, tuz ve sirkeyi de ilave edin ve karıştırın. Kavanozun ağzını bir tülbentle kapatıp güneş alan havadar bir yere koyun. Geceleri kapağını kapatın.

  İlk 2-3 hafta boyunca her gün plastik bir kaşıkla karıştırın. Vişneler iyice öldükten sonra bir süzgeçten geçirip posasını ayırın.

  Kavanozun üzerini yeniden tülbentle örterek sirkeyi olgunlaşmaya bırakın. Bu işlem süreç de 3 ayı bulabilir.

  Tadı iyice ekşidiğinde sirkeniz olmuş demektir. Bir kez daha süzüp bir şişeye alın. Serin ve karanlık bir yerde saklayın.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Protein Tozuna Karşı Doğal Ürünler

  Protein Tozuna Karşı Doğal Ürünler

  1 yıl önce

  Spor yapanlar genellikle protein ihtiyacını kimyasal bir madde olan protein tozu ile sağlamaktadırlar. Sizin için doğal besinlerle hazırlayabileceğiniz protein kaynaklarını araştırdık. 

  #1Kırmızı Et

  En güçlü protein kaynağıdır. Spor yaptıktan sonra kas oluşumunu güçlendirmek için mutlaka kırmızı et veya kırmızı ete eş başka bir ürün kullanabilirsiniz (örneğin kinoa gibi). 

  #2Kefir

  Kas onarıcı özelliği ile ve yüksek protein miktarı ile doğal bir protein kaynağıdır. Vitamin, mineral, aminoasitler, probiyotik bakımından oldukça etkili olan kefir, sağlıklı yaşamın anahtarını bireylere vermektedir. 

  #3Yoğurtlu Meyve Tabağı

  Hazırlayacağınız bir tabak yoğurtlu meyve tabağı, spor sonrasında ihtiyaç duyacağınız enerjiyi size sağlamaktadır. 

  #4Tavuk Ciğeri

  En güçlü protein kaynaklarından birisidir. 

  #5Yumurta

  En kolay ulaşabileceğiniz protein kaynağıdır. Günlük olarak tüketmeniz durumunda vücudunuza inanılmaz etkileri olacaktır. 

  #6Süzme Peynir

  Protein tozunun ana malzemesidir. Ana malzemesini direk olarak almak varken protein tozu kullanmak pek mantıklı değildir. 

  #7Badem

  Proteinle dolu bir kuruyemiştir. İçerisinde yüksek derecede protein bulunmaktadır. 

  #8Kinoa

  Etten hoşlanmayabilirsiniz. Ve bu durumda en önemli protein kaynağından mahrum olduğunuzu düşünmeyin. Kinoa sahip olduğu yüksek miktarda protein miktarı ile kırmızı etten daha çok protein sağlamaktadır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR