Dana Etinin Bölümleri Nelerdir?

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Günlük Süt mü Uzun Ömürlü Süt mü

  Günlük Süt mü Uzun Ömürlü Süt mü

  3 yıl önce

  Bebeklikten başlayarak tükettiğimiz sütü faydaları saymakla bitmez. En basitinden zengin bir protein kaynağı ve başka besinlerden alamayacağımız zenginliklere sahip. Ancak şu an büyük bir ikilem ve akıllarda soru işaretleri var. O da günlük süt mü tüketmek daha sağlıklı yoksa uzun ömürlü (UHT) süt tüketmek mi? Birçok kaynağa ve hekime göre farklı cevabı var bu sorunun. Çünkü ikisinin de dezavantajı ve avantajı var. 

  Pastörize etme işlemine maruz kalan, marketlerden aldığımız paketli sütler yıllardır kullandığımız süt çeşidi aslında. Bir yere kadar süt ihtiyacımızı da karşılıyor. Ancak gerçekten sütten almamız gereken bütün besin değerlerini alabiliyor muyuz, bu kısmı soru işareti. Çünkü pastörize işleminin anlamı ısıl şoklar verip sütün raf ömrünü uzatmak anlamına geliyor, bu da sütün içerisindeki yararlı bakterilerin de bu ısıl işlem yapılırken kaybolması demektir. Yani aslında paketli süt aldığımızda yararlı bakterilerden yoksun kalmış sütü alıp tüketiyoruz. 

  Öte yandan günlük süte baktığımızda, artık marketlerde 1 haftaya kadar dayanan günlük sütlerin çıktığını da göz önünde bulundurursak, onun da iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü 5 gün dayanabiliyorsa günlük süt bu pastörize işlemine uğradığı ve raf ömrünün diğer süte oranla sadece daha kısa olduğu anlamına geliyor. Peki eskiden mahallemizden arabasıyla geçen sütçüden aldığımız süt nasıldı? Sütü alır almaz kaynatmaya koşardık bozmasın diye, çünkü doğal ve organikti. Bu nedenle hala doğallığını koruyan bir süt satan tanıdığınız varsa sütün en doğal haliyle almanız yararlı bakerileri de korunmuş süt tüketmenizi sağlar. Organik beslenmenin gün geçtikçe önem kazanmasıyla süt piyasasının da eskiye dönmesi gerekmektedir. Diğer türlü marketlerde satılan ikisi de pastörize edilmiş sütün günlük veya UHT olmasının sağlık ve besin değeri açısında çok da bir farklılığı olmuyor.                                                                       

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

  Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

  2 yıl önce

  Poşe yumurta, beyaz kısımları tam pişmiş, sarı kısımların ise akışkan olduğu, düşük kalorili iyi bir protein kaynağıdır! Suda pişirilerek elde edilen poşe yumurta, yağsız bir şekilde piştiğinden hem çok hafif hem de çok leziz bir alternatif!

  Poşe Yumurta Yapımı:

  1. Poşe yumurta pişirmek için tencere içine su ilave ederek kaynamaya bırakın.

  2. Su kaynadığında altını kısarak fokurdamasını önleyin. İçine yaklaşık 2 kaşık sirke ilave ettikten sonra yumurtayı bir kase içerisinde kırarak yavaşça suya bırakın.

  3. Üç dakika pişireceğiniz yumurtayı kevgir yardımı ile beyazlarını içeri tarafa toplayarak pişirin. Böylece yumurtanın beyazı dağılmayacaktır.

  4. Yuvarlak ve opak bir kıvama gelen yumurtayı kevgirle dikkatlice aldıktan sonra fazla suyunu süzüp servise hazır hale getirebilirsiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR