Daha Garibi Olamaz Dedirten Diyetler

Azıda Çoğuda Zarar
geri
Azıda Çoğuda Zarar
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
ileri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Şifa Dolu Muşmula

  Şifa Dolu Muşmula

  Pek sevimli bir isme sahip olmasa da çokça duyduğumuz bir gıdadır muşmula. Peki ama nedir bu muşmula? Muşmula, gülgiller ailesinin üyesi olan bir ağaç. Faydaları ise saymakla bitmiyor. Hadi hep birlikte bakalım listemize.

  Muşmulanın faydaları

  • İçerisinde besin lifi, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve folik asit bulundurmasının yanı sıra A ve C vitamini bakımından da zengin bir besin.

  • Bağırsak hareketlerini artırır, kabızlık sorunu çekenlere yardımcı olur.

  • Zayıflamaya yardımcı olur.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Vücuttaki iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

  • Çay olarak tüketildiğinde öksürüğe iyi gelir.

  • Solunum yolu hastalıklarına çare olur.

  • Ağız içinde oluşan yaraları, antioksidan özelliği sayesinde iyileştirir.

  • Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasını sağlar.

  • Böbrek ve karaciğeri korur.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Günlük Süt mü Uzun Ömürlü Süt mü

  Günlük Süt mü Uzun Ömürlü Süt mü

  1 yıl önce

  Bebeklikten başlayarak tükettiğimiz sütü faydaları saymakla bitmez. En basitinden zengin bir protein kaynağı ve başka besinlerden alamayacağımız zenginliklere sahip. Ancak şu an büyük bir ikilem ve akıllarda soru işaretleri var. O da günlük süt mü tüketmek daha sağlıklı yoksa uzun ömürlü (UHT) süt tüketmek mi? Birçok kaynağa ve hekime göre farklı cevabı var bu sorunun. Çünkü ikisinin de dezavantajı ve avantajı var. 

  Pastörize etme işlemine maruz kalan, marketlerden aldığımız paketli sütler yıllardır kullandığımız süt çeşidi aslında. Bir yere kadar süt ihtiyacımızı da karşılıyor. Ancak gerçekten sütten almamız gereken bütün besin değerlerini alabiliyor muyuz, bu kısmı soru işareti. Çünkü pastörize işleminin anlamı ısıl şoklar verip sütün raf ömrünü uzatmak anlamına geliyor, bu da sütün içerisindeki yararlı bakterilerin de bu ısıl işlem yapılırken kaybolması demektir. Yani aslında paketli süt aldığımızda yararlı bakterilerden yoksun kalmış sütü alıp tüketiyoruz. 

  Öte yandan günlük süte baktığımızda, artık marketlerde 1 haftaya kadar dayanan günlük sütlerin çıktığını da göz önünde bulundurursak, onun da iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü 5 gün dayanabiliyorsa günlük süt bu pastörize işlemine uğradığı ve raf ömrünün diğer süte oranla sadece daha kısa olduğu anlamına geliyor. Peki eskiden mahallemizden arabasıyla geçen sütçüden aldığımız süt nasıldı? Sütü alır almaz kaynatmaya koşardık bozmasın diye, çünkü doğal ve organikti. Bu nedenle hala doğallığını koruyan bir süt satan tanıdığınız varsa sütün en doğal haliyle almanız yararlı bakerileri de korunmuş süt tüketmenizi sağlar. Organik beslenmenin gün geçtikçe önem kazanmasıyla süt piyasasının da eskiye dönmesi gerekmektedir. Diğer türlü marketlerde satılan ikisi de pastörize edilmiş sütün günlük veya UHT olmasının sağlık ve besin değeri açısında çok da bir farklılığı olmuyor.                                                                       

  YAZININ DEVAMINI GÖR