Daha Garibi Olamaz Dedirten Diyetler

Turşu Hakkında Bilinmeyenler
geri
Turşu Hakkında Bilinmeyenler
Ispanağın Besin Değeri ve Faydaları
ileri
Ispanağın Besin Değeri ve Faydaları

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Ispanağın Besin Değeri ve Faydaları

  Ispanağın Besin Değeri ve Faydaları

  Ispanak kış aylarının vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alıyor. Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi ıspanağın da özellikle hastalıklardan korunmada sağlığımıza önemli katkıları bulunuyor. Ancak ıspanağın bu faydalarından yararlanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Ispanağın, hazırlandıktan hemen sonra bekletilmeden yenilmesi büyük önem taşıyor. Aksi takdirde buzdolabında bile olsa bekletilmesi halinde ıspanağın besin değeri düşüyor ve kısa süre içerisinde çürüme sürecine giriyor. Bu sebeple eğer ıspanak yemeği ya da ıspanak kullanacağınız bir yemek yapacaksanız, günlük olarak hemen tüketebileceğiniz miktarda alıp, hızla pişirerek aynı gün yemeniz gerekiyor.

  Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle besin değeri yüksektir.

  Ispanak, içerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığı için yararlıdır.

  Ispanak, sağlık açısından önemli bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

  Yüksek tansiyonu düşürmede faydalıdır.

  Zengin lif miktarı ile kabızlığı önler.

  Vücudun kan yapımına katkıda bulunur.

  Ispanağın bir diğer önemli etkisi ise kansere karşı koruyucu etki göstermesidir.

  Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunan ıspanak hafızanın güçlenmesini sağlar ve barındırdığı beta karoten ve folik asit yardımı ile Alzheimer gelişmesi ihtimalini azaltır.

  Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu bitkiyi düzenli olarak tüketenler hem enerji alır hem de kaslarını güçlendirir.

  Karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur.

  Ispanağın içerisindeki magnezyum metabolizmayı hızlandırır.

  Kadınların özellikle hamilelik dönemlerinde ihtiyaç duydukları folik asidi elde etmelerinin en doğal yolu ıspanak yemekten geçer. Çünkü ıspanakta bolca folik asit bulunur.

  Ispanağın bir diğer faydası ise kemik gelişimine katkıda bulunmasıdır. Ispanakta bulunan K vitamini menopoz sonrası kemik erimesi ihtimalini düşürür.

  Cilt sağlığına katkıda bulunur.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

  Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

  2 yıl önce

  Kahveyi uyanık kalmamız gereken günlerde tükettiğimizden sanki tek yararı bizi uyanık tutmakmış gibi gelse de aslında birçok faydası bulunmaktadır. 

  Doğru miktarda tüketildiğinde kahve; kalp, beyin, damar ve karaciğer hastalıklarını önleme etkisine sahiptir. Aynı zamanda alzheimer, parkinson hastalığı gibi beyin hücrelerinden kaynaklı hastalıkları da önlemeye yardımcı olmaktadır. 

  Kahve aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırarak sindirim sorunu çeken kişilerin sindirimini hızlandırmaktadır. Böylece kilo vermek isteyen kişilerin de kilo verme sürecini metabolizmaya olan pozitif etkisi sayesinde hızlandırmaktadır. 

  Bu faydalarının ışığında günde 3 4 fincan kahve tüketim, sağlığınıza zarar vermeyip, sizi daha da sağlıklı hale getirecektir. Ancak kahvenin faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Çok fazla tüketilmesi sonucunda uyku bozukluğuna sebep olabilmektedir. Ayrıca huzursuzluk, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik hastalıklara da aşırı kahve tüketiminin sebep olduğu söylenmektedir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR