Çörek Otu VS Susam

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Esmer Pirinç Mi Beyaz Pirinç Mi Daha Sağlıklı?

  Esmer Pirinç Mi Beyaz Pirinç Mi Daha Sağlıklı?

  1 yıl önce

  Asya ülkelerinde en bol tüketilen gıdalardan birisi ve ülkemizde de pilav gibi bir güzelliğe imkan tanıdığı için elbette en sık tüketilen ürünler arasındadır.

  Beyaz pirinç günümüzde sağlık düşmanı olarak algılanıyor olsa da bu sebeple esmer pirinç dünya genelinde sağlıklı ve saf bir alternatif olmuştur.

  Esmer pirinç daha iyi bir tercih olarak öne çıkıyor çünkü içerisindeki karbonhidratın yağ olarak depolanma ihtimali daha azdır. Yavaş hazmedilen kompleks karbonhidrat olan esmer pirinçte, beyaz pirinçten çok daha fazla lif vardır. Yüksek lifli beslenme düzeninin, kilo vermeye ve daha doygun hissetmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Lif oranı yüksek beslenme düzeninin diğer yararları arasında beslenme istikrarı sağlama, bağırsak sağlığını destekleme ve kolon gibi bazı kanser tiplerine yakalanma riskini düşürme sayılabilir.

  Beyaz pirinç gibi hızlı hazmedilen karbonhidrat çeşitleri yemek, içerdikleri düşük miktardaki lif ve yağ içeriği sebebiyle, insülin seviyelerini artırabilir. Ayrıca beyaz pirinçte esmer pirince göre daha fazla demir bulunmaktadır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Keçi Peyniri VS İnek Peyniri

  Keçi Peyniri VS İnek Peyniri

  1 yıl önce

  Keçi sütü, keçiler tarafından üretilen bir süt türüdür. Birçok temel besin maddesi bakımından zengindir ve kalsiyum, fosfor, riboflavin ve daha fazlası gibi iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Orta zincirli yağ asitleri, etkileyici sağlık yararlarının zenginliği ile ilişkili bir tür sağlıklı yağ türüdür.

  İnek sütü gibi keçi sütü de teknik olarak bir memeliden üretildiği için bir süt türü olarak kabul edilir. Bununla birlikte, aslında inek sütü için harika bir alternatiftir, çünkü genellikle inek sütünde bulunan alerjenlerin çoğundan sindirimi daha kolay, daha az inflamatuar ve daha düşüktür.

  Keçi ve inek sütünün yağ içeriği benzer olsa da, keçi sütündeki yağ kürecikleri daha küçüktür. Bu, vücudunuzun hazmetmesini kolaylaştırır. Midenize ulaştığında, keçi sütündeki protein inek sütünden daha yumuşak sindirilir.

  Keçi sütü, keçilerden üretilen bir süt türüdür. İnek sütü gibi, teknik olarak bir süt ürünü olarak kabul edilir.

  Keçi sütünün her porsiyonu birçok önemli mikro besleyicide yüksektir. Bunlar arasında kalsiyum, fosfor ve riboflavin, ayrıca kalp sağlığına uygun yağlar ve protein bulunur.

  Keçi sütü ile inek sütü arasındaki en büyük farklardan biri sindirilebilirliğidir. Keçi sütünün sindirimi kolaydır, daha az inflamatuar ve potansiyel alerjenlerde daha düşüktür.

  Koyun sütü inek sütüne iyi bir alternatiftir. Sindirimi kolaydır. Ayrıca, bazı vitamin ve minerallerde keçi sütünden bile daha yüksektir.

  Keçi Sütü – İnek Sütü – Koyun Sütü Arasındaki Farklar

  Keçi sütü ile inek sütü arasındaki en büyük fark, sindirilebilirliğidir. Bu, mide bağırsak problemleri olanlar için keçi sütünü mükemmel bir seçenek yapar. Keçi sütü ayrıca laktoz sorunları olan kişilerce daha iyi tolere edilir ve inek sütünün yolunda enflamasyona neden olmaz. Aynı zamanda çocuklar için emzirmeyi bıraktıktan sonra da harika bir seçenektir. Sebebi ise inek sütünden daha az alerjen içermesi.

  Bununla birlikte, yaygın olmadığı için keçi sütü inek sütünden daha pahalı olabilir. Dahası, çiğ keçi sütünü, sağlıklı gıda marketleri ve çiftçi pazarlarının dışında bulmak zor olabilir. Tadı ve kokusu, özellikle inek sütüne alışkın olanlar için lezzetli olmayabilir.

  Koyun sütü, çeşitli sağlık yararları ile gelen başka bir besleyici seçenektir. Aslında, bir bardak koyun sütü, keçi sütünden daha fazla kalsiyum, karbonhidrat ve protein içerir. Koyun sütü birçok vitamin ve mineral de de daha yüksektir. Buna hem keçi hem de inek sütünden daha fazla B12 vitamini, C vitamini, folat ve magnezyum da dâhildir.

  Keçi sütü gibi koyun sütü de vücut tarafından kolayca sindirilebilir. Bu, sindirim sisteminizi kolaylaştıran küçük yağ kürecikleri sayesindedir. Keçi sütü gibi benzer kısa ve orta zincirli yağ asitleri içerir, bu yüzden daha az tahriş edicidir. Keçi sütünün tadına alışamayanlar koyun suyunu tercih edebilir çünkü daha az keskindir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR