Çok Sık Unutkanlık Problemi Yaşayanlar İçin 5 Öneri

Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
geri
Keçi Peyniri VS İnek Peyniri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?
ileri
Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kış Aylarının Şifalı Bitkileri Nelerdir?

  Kış Aylarının Şifalı Bitkileri Nelerdir?

  1 yıl önce

  Kış aylarının şifalı bitkilerini siz değerli okuyucularımız için araştırdık. Tariflerinizde kullanabileceğiniz şifalı bitkileri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

  #1Adaçayı

  Antiseptik özelliği ile vücut direncini artırıcı özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında halsizlik, mide bulantısı ve hazım sistemini güçlendirmektedir.

  #2Anason

  Hazmı kolaylaştırır ve iştahsızlığı engellemektedir.

  #3Civanperçemi

  Adet aylarında metabolizmayı düzenleyerek kadınların korkulu anlarını bertaraf etmektedir.

  #4Ihlamur

  Vücudu yatıştırıcı özelliği sakinlik hissi verir. Ayrıca idrar sökücü ve nefes açıcı özelliği ile vücudun tam randımanlı çalışmasını sağlar.

  #5Kuşburnu

  Doğal bir C vitamini olan kuşburnu, soğuk algınlığını engellemekte ve solunum yolu hastalıklarını tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır.

  #6Nane

  Hapşırık ve öksürük gibi nezle belirtilerinde içildiğinde vücudun ısısını artırır.

  #7Rezene

  Nefes darlığı, bronşite faydalı gelen bir bitkidir. Karaciğer daralmalarında ve mide üşümelerinde etkili bir bitkidir. Doğal bir antibiyotik etkisi vardır.

  #8Zencefil

  İştah açıcıdır, antiseptik özelliği ile kanın temizlenmesi sağlar. Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  Yaz Mevsimi Biterken Son Hazırlıklar: Hangi Meyve ve Sebzeleri Kurutabilirsiniz?

  1 yıl önce

  Yaz mevsiminin sevdiğiniz tatlarını kışın da korumak isteyenler için kurutma yöntemi bire birdir. İşte kurutabileceğiniz en güzel yaz lezzetleri! 

  Domates

  Kışın alacağınız domatesin lezzeti hiç yaz mevsimindeki gibi olur mu? Olmaz. O zaman domates severlerin kahvaltılardan ana yemeklerin içerisine hemen hemen her şekilde tüketebileceği bir yöntemdir domates kurutması. 

  Dikkat etmeniz gereken şey domatesi 3 4 parçaya ayıracak şekilde dilimleyerek bir tepsiye dizmektir. Tepsinizi güneşin altında 3 4 gün boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Kuruyan yüzlerini her gün çevirerek domateslerin eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. 

  Domatesleri bekletirken tepsinin üzerine kaya tuzu koyarak bekletebilirsiniz. Kuruttuğunuz domatesleri cam kavanozlar içerisine tuzla beraber koyarak muhafaza edebilirsiniz. 

  Biber

  Biberleri kuruturken dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta biberin saplarını çıkartmak ve içerisindeki çekirdekleri temizlemektir. Çekirdekler nemli kalacağından biberlerin küflenmesine neden olmaktadır. Biberleri tüketmek istediğiniz şekle göre kurutabilirsiniz. Örneğin dolmalık kullanmak istiyorsanız sadece sapını ve çekirdeklerini çıkartarak kurutmaya alabilirsiniz. Tepsiye dizmektense bir ip yardımıyla biberleri boncuk boncuk dizebilirsiniz. Güneş alacak bir yere asarak her tarafının eşit bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.  

  Patlıcan

  Patlıcanı kurutmanın en kolay yöntemi patlıcanların kabuklarını soyarak dilimleyerek iplere dizmeniz ya da tepsiye dizmenizdir. Güneşin altında bekleterek kuruttuğunuz patlıcanları yemeklerinizde lezzet vermesi için kullanabilirsiniz, özellikle meyhane pilavına çok yakışacak patlıcan kurutmasını denemenizi tavsiye ederiz. 

  Kırmızı Acı Biber

  Kırmızı acı biber kurutması oldukça kolaydır. Yapacağınız tek şey ipe tek tek geçirip güneşin altına asmaktır. Biberlerinizin küçük olmasına özen gösterin. Kışın yemeklerinizin içerisine atacağınız küçük kurumuş acı biberlerin lezzeti damaklarınızda unutulmaz lezzetler bırakacak. 

  Kayısı

  Kayısı özellikle kilo vermeye yardımcı olma ve metabolizmayı hızlandırması yönüyle oldukça tercih edilen bir meyvedir. Kayısının yaz kış tüketilmesi bu nedenle oldukça faydalıdır. Yazın meyvesini direk olarak tüketebildiğiniz kayısıyı kış için kurutarak hem direk yiyebilirsiniz hem de kompostosunu yapabilirsiniz. 

  Kayısı kurutmak için ilk adımınız kayısıları yıkayıp kurutup, bir sofra bezi üzerinde güneşin altına koymaktır. 3-4 gün bekledikten sonra kayısıları çekirdeklerinden ayırmanız gerekmektedir. Çekirdekleri çıkartırken kayısının içerisinde suyun kalmadığından emin olun. Çekirdekleri aldıktan sonra güneşin altında kurutmaya devam edin. Kayısıların üzerine sinek veya böceklerin gelmesini engellemek istiyorsanız üzerine çok ince bir örtüyle güneşin etkisini azaltmayacak şekilde örterek kurutabilirsiniz. Kayısıların rengi koyulaşıncaya kadar kurutmaya devam edin. Kayısı kurutma işlemi yaklaşık 7-8 gün sürmektedir. 

  Kuruttuğunuz meyve sebzeleri gölge bir alanda cam kavanozlarda saklamaya özen gösterin. Şimdiden afiyet olsun!

  YAZININ DEVAMINI GÖR