Çocukların Abur Cubura İlgisini Azaltmanın Yolları

Azıda Çoğuda Zarar
geri
Azıda Çoğuda Zarar
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
ileri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Sınavlara Destek: Hafızayı Güçlendiren Besinler

  Sınavlara Destek: Hafızayı Güçlendiren Besinler

  1 yıl önce

  Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin en büyük problemlerinden biri de unutkanlık. Unutkanlık için çağımızın hastalığı diyebiliriz, çünkü her şeyi kaydedebilme gücüne sahibiz ve aklımızda bilgi tutmamıza gerek kalmıyor. Bu teknolojinin bize getirdiği güzelliklerden ama öte yandan hafızamızın zayıflamasında rol oynayabiliyor bu durum.

  Peki doğanın bizlere sunduğu besinler sayesinde hafızamızı güçlendirmemiz mümkün mü? Tabi ki. Güçlü bir hafıza ile gelen güçlü konsantrasyonla hem iş hem okul kariyerinizde başarılı olmanızda bu besinlerin katkısını siz de göreceksiniz. 

  İlk olarak akla ilk gelen besinlerden biri kırmızı et ürünleri. Et ürünleri içeriğinde bulunan kolajen, prolin ve gilisin amino asitleri sayesinde beyni beslerken bağırsaktaki yararlı bakterileri yeniliyor. Tam tahıllar, beynin ihtiyacını içerdiği zengin karbonhidrat ile sağlıyor. B6 vitamini içeren lifli besinler de hafızayı gücendiren besin gruplarından.

  En yaygın bilinen besin gruplarından bir diğeri de yüksek Omega 3 yağ asitlerini içeren balıklar, özellikler somon besin değeri oldukça yüksek olan çeşitlerinden. D vitamini deposu olan yumurta, ceviz, fındık, fıstık gibi odaklanmamızı güçlendiren kuruyemişler. Ayrıca B12 vitamini bakımından zengin besinler de hafızayı güçlendiren besinlerdendir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kurban Bayramının Ruhuna Yakışacak 6 Enfes Tatlı Tarifi

  Kurban Bayramının Ruhuna Yakışacak 6 Enfes Tatlı Tarifi

  Bayramların en güzel yanı bizi sevdiklerimizle aynı sofrada bir araya getirmesidir. Bu özel günlerde sevdiklerini hazırladığı sofrada mutlu etmek isteyenler için de en son adım tatlıdır. Hem pratik hem kolay bayram için seçtiğimiz tatlı tarifleriyle sevdiklerinizle şeker gibi bir bayram geçireceksiniz. 

  #1Şekerpare

  Gelenekselden şaşmayanlar için ağızda dağılan tam kıvamında Şekerpare tarifiyle sevdiklerinizle birlikte eski bayramlardaki ruhu birlikte tadabileceksiniz. 

  Detaylı tarif için tıklayın.

  #2Kıbrıs Tatlısı

  Doğal güzelliği ile büyüleyen Kıbrıs, yemek ve tatlı çeşitleri ile de insanın iştahını kabartıyor. Bayram sofranızda farklı bir tatlıya yer vermek istiyorsanız; şerbetli olmasına rağmen çok hafif bu tatlıyla misafirlerinize hem şık hem hafif bir tatlı sunabileceksiniz. 

  Detaylı tarif için tıklayın. 

  #3Lokma Tatlısı

  Yine geleneksel bir lezzet olan, Osmanlı’dan bize miras kalan Lokma Tatlısı ile bayram bereketini sofranıza getirin. Az malzemeyle yapabileceğiniz Lokma Tatlısı, 7’den 70’e herkesin sevdiği bir lezzet. 

  Detaylı tarif için tıklayın.

  #4Elmalı Tart

  Elmalı Tart ile yemek sonrası çay servisinizde çok hafif bir sunum yapabilirsiniz. Yanında bir top sade dondurma servis ederek servisinizi daha lezzetli ve çeşitli hale getirebilirsiniz.

  Detaylı tarif için tıklayın. 

  #5Kazandibi

  Yine geleneksel tatlı yapmak isteyenler için Türk mutfağına özgü tatlı Kazandibi hem hafif hem sütlü tatlı olmasından dolayı misafirlerinizin yerken keyif alacağı tatlılardan olacaktır. Genellikle dışarıda yemeye alışık olduğumuz bir tatlı olsa da bu tarifle kolay bir şekilde hazırlayabilir ve misafirlerinizi maharetlerinizle şaşırtabilirsiniz. 

  Detaylı tarif için tıklayın.

  #6Un Helvası

  Geleneksel tatlılarımızdan Un Helvasını kavururken tüm evi sarar kokusu... Nostaljik bir lezzet olan ve az malzemeyle yapılabilmesinden dolayı da tercih edebileceğiniz Un Helvası bayram sofranıza eski bayramları aratmayacak bir lezzet sunacak.  

  Detaylı tarif için tıklayın.

  YAZININ DEVAMINI GÖR