Can Damarımız Suyu İçmenin Önemi

Kurabiye Diyeti, Evet Yanlış Duymadınız!
geri
Kurabiye Diyeti, Evet Yanlış Duymadınız!
Uyuyan Güzel Diyeti
ileri
Uyuyan Güzel Diyeti

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Çocukların Abur Cubura İlgisini Azaltmanın Yolları

  Çocukların Abur Cubura İlgisini Azaltmanın Yolları

  2 yıl önce

  Çocuklarınızı her ne kadar evinizin içerisinde sağlıkla beslenmesine yardımcı olsanız ve bunun için aylarca yıllarca çaba gösterseniz de artık büyüdükten sonra istekleri bizim isteklerimizin doğrultusundan ayrılmaya başlıyor. En basitinden bir misafirliğe gittiğinizde evde içirmediğiniz asitli içecekler başkasının sofrasında cazip geliyor ve içmek istiyorlar. Bir kere tadını alınca da devamı geliyor ve evdeyken de tüketmek istemeye başlıyorlar. 

  Yaşları biraz daha ilerleyip okul çağına gelince ise iş kontrolden iyice çıkmaya başlıyor. Çünkü burada artık arkadaş etkisi de başlıyor, işin içerisine kantinden alınan cipsler, çikolatalar giriyor. Peki ne yapmak lazım çocuklarımızı sağlıksız besinlerden uzak tutmak için? 

  Evde Sağlıklı Küçük Atıştırmalıklar Hazırlayın

  İnce ince doğradığınız kabak, patates ya da patlıcanı kızartma yapmaktansa fırınlayarak cipsler hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz evde de cips yediğini bilerek dışarıdaki paketli gıdalara ilgisini kaybedecektir. Ve yasaklı bir gıda olarak düşünmediğinden dolayı herhangi bir aşırıya kaçma gibi bir sorun yaşamayacaktır. 

  Kakaolu Toplar Hazırlayın

  Kim ne derse desin çocuklarımızın damak tatları evde anne eliyle şekilleniyor. Nasıl 40 yaşında da olsak dışarıda yediğimiz yemekleri beğenmeyip annemizin yaptığını arıyorsak çikolata için de aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Çikolatayı benmari usulü eriterek meyvelerle ya da evde pişirdiğiniz keklerle çikolata topları hazırlayarak kendi mutfağınızda çikolataları hazırlayarak en doğal yoldan bu ihtiyacını karşılamış olursunuz. 

  Meyveli Yoğurtlarınızı Kendiniz Hazırlayın

  Çocukların bir diğer çok sevdiği lezzet ise şüphesiz ki meyveli yoğurtlar. Meyveli yoğurtları yapmak içinse taze meyvelerle tava yoğurdunu karıştırmanız yeterli. Aynı zamanda küçük şekilli kaplar kullanarak da çocuklarınız için beslenmeyi daha eğlenceli hale getirebilir, buzlukta dondurarak doğal dondurma yemelerini de sağlayabilirsiniz. 

  Dene Yanıl Yöntemi

  Her şeyi deneyerek öğrenmek istedikleri ve her konunun detaylarını merak ettikleri yaşlarda, çocukları abur cuburdan ve sağlıksız besinlerden uzak tutmanın kalıcı yollarından biri ise deneyerek göstermektir. Asitli yiyeceklerin zararlarını göstermek istiyorsanız kola ve et deneyini yapabilirsiniz. Ya da çikolatanın ya da fazla şekerli besinlerinin tüketiminin sağlığa olan zararlarını göstermek istiyorsanız diş çürüğü ile ilgili fotoğrafları göstererek kendilerini korumak için bunların tüketimini azaltmaları gerektiği fikrini yerleştirebilirsiniz. 


  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Sağlığımı Nasıl Korurum?

  Sağlığımı Nasıl Korurum?

  1 yıl önce

  Bilimsel olarak araştırmalar sonucu beslenirken dikkat edilmesi gerekenler; 

  1- Düzensiz kilo alımına sebep olan şekerli ve gazlı içecekler sağlığınız için obezite, diyabet, kalp problemleri ile doğrudan ilişkilidir.

  2- Atıştırmalık olarak fındık tüketmeniz diyabet, kalp ve kilo problemlerine karşı besleyici ve sağlıklıdır. Yağ miktarı sizi korkutmasın lif, magnezyum ve birçok madde içerdiği için olumsuz bir etkisi yoktur.

  3- İşlenmiş hazır gıdalar vitamin, mineral ve protein bakımından yetersiz oldukları sebebiyle sağlığınız açısından olumsuz etkileri yüksektir.

  4- Kahve, antioksidanlar bakımından zengin oldukça sağlıklı bir içecektir. Alzheimer ve diğer birçok hastalık riskini azalttığını göstermektedir.

  5- Meyveler ve sebzeler; probiyotik lifler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir.

  6- Kahveniz de çayınızda şeker kullanımını en aza indirin.

  7- Eti aşırı pişirip sağlıklı etkilerini öldürmeyin yada az pişirip olumsuz etkilerinden kaçınmak için kararında pişirmeye dikkat edin.

  8- Karbonhidrat ürünlerini yemek bağırsak hareketlerini düzenleyen ve şekerin kana karışmasını yavaşlatan lifler, karbonhidratların işlenmesi esnasında yok olur. Bu hali ile besleyici özelliği olmayan bu gıdaları tüketmenin vücudunuz için bir etkisi yoktur.

  9- Su tüketiminizi eksik etmeyin. Ve düzenli egzersizler yapın.

  10- Doğal yağlar kullanmaya çalışın trans yağlardan uzak durun. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR