Böbrek Rahatsızlığının 9 Önemli Belirtisi

Tahta Kaşıkları Artık Bulaşık Makinesine Atmıyoruz!
geri
Tahta Kaşıkları Artık Bulaşık Makinesine Atmıyoruz!
Acısı Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?
ileri
Acısı Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Bildiğimiz Muskatın Bilinmeyen Faydaları

  Bildiğimiz Muskatın Bilinmeyen Faydaları

  2 yıl önce

  Birçok yemek tarifinde, özellikle de sos tarifinde kullanılabilen, adıyla, görüntüsüyle, lezzetiyle ve tabii ki faydalarıyla dikkat çeken bir güzellik: Muskat!

  Peki ama nedir bu muskat?

  Muskat, halk arasında küçük hindistan cevizi olarak da anılan, tropik bir ağaç ve onunla aynı adı taşıyan bir meyvedir aslında. Ana vatanından kopup tüm dünyaya yayılan bu bitkiye "muskat" denmesinin nedeninin, Umman’ın başkenti Muskat (Maskat) ile alakalı olduğu söyleniyor.

  Genel olarak taze halinin rendelenmesi ya da direkt toz olarak kullanımları mevcut olan muskatın öğütülmemiş hali bir zeytinden biraz daha büyük boyutlardadır.

  Muskatın faydaları nelerdir?

  • Muskat, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olur, böylelikle hazımsızlık problemi yaşayanları rahatlatır.

  • Mide ağrısı, kramp, kasılma gibi sorunların önüne geçer.

  • Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili olduğundan gaz problemi yaşayanların bu problemine kısa sürede çözüm olur.

  • Muskat, iştahsızlık problemi yaşayanların sorununu çözer, iştah açıcı bir etki oluşturur.

  • Antiseptik özellikleri sayesinde vücudu birçok zararlı ve yabancı maddeden korur, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

  • Düzenli olarak tüketildiğinde ağız kokusuna kalıcı bir çözüm sunduğu söylenir.

  • Doğal bir sakinleştirici görevi gören muskat, sinire, strese iyi gelir.

  • Stres kaynaklı uykusuzluk ve baş ağrısı çekenlerin de sorununa ilaç olur.

  • Cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Sivilce problemine çare olur.

  • Muskatın afrodizyak etkisi de vardır.

  Muskatın zararları nelerdir?

  Muskat bunca faydasının yanı sıra ölçülü ve dikkatli bir şekilde kullanılmadığında ciddi zararlar da verebilen bir gıda ne yazık ki. Özellikle sütle tüketildiğinde sanrılar, halüsinasyonlar görülmesine neden oluyor. Bu sebeple içinde süt bulunan, çorba dahil tüm sıvılarda ölçülü bir şekilde ve az miktarda kullanılması gerekiyor.

  Bunların yanı sıra, yüksek dozda muskat tüketildiğinde baş dönmesi, mide bulantısı, ağız kuruluğu, yüz kızarıklığı, kabızlık ve kalp ritminin bozulması gibi problemler oluşabiliyor. Bu nedenle muskatı her zaman tariflerde belirtildiği kadar kullanıp aşırıya kaçmamanız gerekiyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Dereotunun Bilinmeyen 9 Faydası

  Dereotunun Bilinmeyen 9 Faydası

  2 yıl önce

  Dereotu, kendine has keskin tadından dolayı maalesef pek sevilmeyen, hak ettiği değeri görmeyen bitkilerden biri.

  Dereotunun faydaları nelerdir?

  Dereotu bağışıklığı güçlendiriyor

  Dereotunun içinde A, C ve E vitaminleri, bunun yanı sıra da kalsiyum, potasyum, demir gibi vücudumuza oldukça iyi gelen çeşitli mineraller bulunuyor. Dolayısıyla dereotu bizi hastalıklardan korumada önemli roller üstleniyor.

  Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili oluyor

  Dereotunun içinde bulunan maddeler kan basıncını dengelediğinden, kanın damarlara yaptığı yüksek basıncın da önüne geçmiş oluyor. Halk arasında yüksek tansiyon olarak andığımız bu sağlık probleminin çözümünde oldukça etkili doğal maddelerden biri olduğu için de tansiyon hastaları tarafından en çok başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

  Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor

  Dereotu sadece yüksek tansiyonun değil aynı zamanda kötü kolesterolün de düşmanlarından biri. Aniden yükselen ya da sık sık tekrar eden kolesterol probleminin çözümünde etkili olan dereotu, insülin seviyelerinin de dengelenmesinde yardımcı oluyor.

  Dereotu sindirim sistemine iyi geliyor

  Dereotunun içinde bulunan maddeler sadece tansiyon, kolesterol gibi sorunlara iyi gelmekle kalmıyor, sindirim sisteminde problem olanların da yardımına koşan dereotu, özellikle hazımsızlık ve gaz sorunu yaşayanların bu sorunlarına en doğal ve etkili çözümü sunuyor. 

  Dereotu kemik sağlığını koruyor

  Kalsiyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerden biri olması sebebiyle kemik sağlığını koruyan dereotu, ileri yaşlarda görülen kemik erimesi sorununun da önüne geçiyor.

  Uykusuzluk problemine çözüm oluyor

  Dereotunun içinde bulunan uçucu yağlar, sinirlerin yatışmasını sağlıyor ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

  Dereotu, iltihaplı bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor

  Dereotunun antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri güçlerini birleştiriyor ve vücudun içinde ya da dışında meydana gelen tüm iltihapların, yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor.

  İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor

  Güçlü antioksidan özellikler gösteren dereotu, bu etkiler sayesinde vücutta idrar söktürücü bir etki oluşturuyor. Dolayısıyla ödem ve şişlik gibi problemlerin çözümünde de bize yardımcı oluyor.

  Dereotu ağız kokusu sorununu ortadan kaldırıyor

  Dereotunun az bilinen faydalarından biri de ağız kokusuna karşı sunduğu etki. Düzenli olarak kullanılması durumunda ağız içinde oluşan tüm kötü kokuları yok ediyor. 

  *Eğer hamilelik dönemindeyseniz dereotu tüketmeniz önerilmiyor, ciddi/kronik bir rahatsızlığınız veya benzer sebzelere, yeşilliklere alerjiniz varsa tüketmeden mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

  YAZININ DEVAMINI GÖR