Beyaz Sirke Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vücudu Güçlendiren Çaylar
geri
Vücudu Güçlendiren Çaylar
Sahur Tavsiyeleri
ileri
Sahur Tavsiyeleri

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Ramazanda Kilo Kontrolü!

  Ramazanda Kilo Kontrolü!

  2 yıl önce

  Ramazan ayında oruç tutan bireyler, diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidirler.

  Genelde 3 - 4 öğünde tüketilen besinler, beslenme düzeninin tamamen değiştiği bu dönemde 2 öğüne sıkıştırılmaktadır. Özellikle tatlı, hamur işleri, şarküteri ürünleri gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde artış olmakta, buna karşılık su, sebze ve meyve tüketimi azalmaktadır. Hâlbuki son zamanlarda bu dönemin yaza gelmesi sebebiyle günlük almamız gereken su miktarı ve terle kaybettiğimiz su miktarı birbirini karşılayamamaktadır. Yine bu dönemde protein, vitamin ve mineral oranları değişmemesine rağmen tüketim oranı karbonhidrat ağırlıklıdır. Kilo almamak için sahura mutlaka kalkmak ve hafif gıdaları tercih etmek yerinde olur. 

  Ayrıca bazal metabolizma hızının yavaşlaması, iftar ve sahur vakitlerinin günün daha az hareket edilen zamanlarına denk gelmesi ve kan şekeri düşüşüne bağlı olarak tatlılara karşı isteğin artması genellikle kişilerin bu dönemde ağırlıklarının artışına neden olmaktadır. İftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle midenin doldurulmaması gerekir. Bu durum mide gerginliğine yol açabilmekte tansiyon yükselmesine ve hormonların hızlı salgılanmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda yemek esnasında çok su içildiğinden ister istemez mide ph etkilendiğinden hazım zaten zor olacaktır. Esas su açığını iftardan 2 saat sonra başlatıp içmek en doğru sindirimi sağlayacaktır.

  Protein içeriği fazla olan gıdalar hem iftarda hem sahurda tercih edilmelidir. Çünkü midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirirler. Bunlar yumurta, yoğurt, peynir, tavuk, et, hindi, balık gibi gıdalardır ve ana öğünü teşkil etmelidir. Fakat bu gıdaların yanında mutlaka zeytinyağlı bir sebze yemeği ya da salata olmalı ki bağırsaklar çalışsın. Kahvaltı şeklinde de bir öğün olabilir.

  Fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir ki gün boyu susuzluk yaşanmasın. Sadece su içerek oruç tutmak sakıncalıdır. Bu durumda yorgunluk, dikkatte azalmalar olur. 

  Püf Nokta; Sahura kalkılmadan oruç tutulursa aç kalma süresi artacağından metabolik hız düşer ve halsizlik, baş ağrısı ve kan şekeri düşmesi görülür.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • İftarda ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  İftarda ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  1 yıl önce

  Yanlış: Oruç iftariyelik ile açılır.

  Doğrusu: Halk arasında kesinlikle doğru kabul edilmiş olan iftariyelik ile oruç açmak ağır et yemekleri ve yağlı besinler ile açmaktan uygun olsada uzun süre aç kalan mideyi sindirimi zor olan besinler ile bir anda doldurmaya başlamak doğru değildir. Bu nedenle iftarda orucu su, hurma, zeytin ve ardından ılık bir çorba ile açıp mideyi yumuşak besinler ile doldurmak sindirim ve bağırsak sağlığı için daha iyi bir seçimdir.

  Yanlış: Oruç tutan kişilerin vücudu susuz kalır. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı telafi etmek için iftardan sahura her türlü sıvı tüketilmelidir.

  Doğrusu: Bütün gün susuz kalan vücut için sıvı ihtiyacı oldukça fazladır lakin iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde gün içindeki harareti alması umuduyla şerbet, limonata, soğuk çay ve asitli içecekler tüketmek doğru değil. Mide boşken bu gibi sıvılar ile mideyi yormak sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlığı verebilir. Ayrıca bu sıvıları fazla tüketmek ertesi günkü orucu riske atmaktır. Çünkü susuzluğu daha çok hissetmenizi sağlayacaktır.

  Yanlış: Gün boyu aç kalındığı için iftarda her türlü yiyecek yenilebilir.

  Doğrusu: Gün boyu hissedilen açlık sebebiyle iftar saati ile birlikte psikolojik olarak yemek yeme isteği tüm bedeni sarar. Ramazan ayında her istenilen yemek yenmemeli, vücudun ihtiyacı ne ise o karşılanmalıdır. Daha hafif mideyi yormayan ve besleyici yiyecekler tercih etmenizde fayda var. 

  Yanlış: Sahurda pilav ve komposto yemek kişiyi gün boyu tok tutar.

  Doğrusu: Sahur öğünü de en az iftar öğünü kadar önemlidir. Birçok insan genellikle sahurda tüketilen tereyağlı pilav ve bol şekerli kompostonun kendilerini gün boyunca tok tutacağına inanır. Ancak günümüzde düzenli fiziksel aktiviteler yapmayan ve şehir hayatı yaşayan insanlar için bu tarz bir beslenme şekli uygun değildir. Sahura günün son öğünü olarak bakılsa da aslında günün ilk öğünüdür. Bu nedenle vücut tüm gün boyunca sahurda yenilen yiyeceklerin enerjisi ve proteinini kullanır. Bu sebeple uzmanların tavsiye ettiği şekilde beslenmek daha doğru olacaktır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR