Beslenme Çantasına Neler Koyabiliriz?

Mercimek Çeşitleri !
geri
Mercimek Çeşitleri !
Karpuz vs Kavun !
ileri
Karpuz vs Kavun !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Mercimek Çeşitleri !

  Mercimek Çeşitleri !

  1 yıl önce

  Kabuksuz olan bu mercimeğin, nişasta oranı fazladır.Hemoglobini arttırmak ve anemi ile savaşmak için gerekli olan daha fazla demir içerir. Anemi demir eksikliği sonucu gelişir.

  Yeşil mercimekte küçük taneleri olan bu kahverengi mercimeğin tatlımsı bir aroması vardır. Pişerken çok fazla yumuşamaz ve aromaları içine çekme özelliğine sahiptir.

  Sindirim sisteminin aktivitesi, bağırsak mikroflorası ve motilitesi gelişir, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlarda etkilidir. 

  Mercimek genellikle uzun bir raf ömrüne sahiptir, ancak renkleri gün geçtikçe solar ve lezzeti azalabilir. Pişmiş mercimek, bir buzdolabında saklanır ve altı aya kadar muhafaza edilebilir. 

  Hiç şüphe yok ki mercimeklerin pek çok yararlı özelliği vardır.Bu nedenle, hangi çeşit çeşitte seçtiğinizden neredeyse hiç fark yoktur. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Hangi Renk Daha Faydalı?

  Hangi Renk Daha Faydalı?

  1 yıl önce

  Kırmızı biber, görme üzerindeki yararlı etkileri çok olan provitamin A içerir. Kırmızı dolmalık biberlerin bir başka özelliği diğer türlerine göre en belirgin tada sahip olması. Evlerde konservesi sıklıkla kullanılır, çünkü boşluklara parlak renk vurgular getirir ve onlara albeni bir görünüm verir. 

  Sarı biber, en yüksek asetilsalisilik asit içeriğinden dolayı vücudun savunmasını güçlendirmede etkilidir. İçeriği bağışıklık seviyesini sağlayan C vitamini, bu sebzelerde limondan bile daha fazladır. Ayrıca, tüm botanik akrabalarından en narin ve uyumlu tadı olan sarı biberdir.

  Yeşil biber, bileşiminde kan kalitesini artıran, böbrek fonksiyonu üzerinde faydalı etkileri olan ve kemiklerin metabolizmasına katılan maksimum K vitaminlerine sahiptir. En hipoalerjenik dolmalık biber çeşididir, bu nedenle alerjik reaksiyonlara yatkın insanlar ve emziren anneler tarafından bile tüketimi sorun yaratmaz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR