Adım Adım Dukan Diyeti

Şifa Dolu Muşmula
geri
Şifa Dolu Muşmula
Omega 3 Eksikliği Belirtileri ve Omega 3 İçeren Besinler
ileri
Omega 3 Eksikliği Belirtileri ve Omega 3 İçeren Besinler

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Azıda Çoğuda Zarar

  Azıda Çoğuda Zarar

  Tuz, insan kemik oluşumunda ve korunmasında temel etkenlerden birisidir. Bir asit ve bazın tepkimesiyle oluşan bu madde içerisinde birçok element bulundurur.

  Yararları : Yemeklere lezzet katar. Vücutta asit-baz dengesini korur. Tansiyonu dengede tutar. Vücut kramplarına engel olur. İdrar oluşumunu sağlar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. bazı solunum yolu hastalıklarında tuz odaları şifa olarak ta kullanılmaktadır.

  Zararları : Yiyeceklere lezzet veren bir madde olan tuz fazla alındığında böbreklerde sodyum artacağından böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. Tuzun fazla tüketilmesi böbreklerde dışarı atılamadığı için vücutta ödem oluşturur. Oluşan ödem kan basıncının dengesini bozar ve yüksek tansiyona sebep olur. Yüksek hastaları da potansiyel böbrek hastalarıdır.

  Eksik Kullanımı : Vücuda alınan tuzun yeterli alınmaması durumunda da tansiyon düşüklüğü, eklem ağrıları ,kas hastalıkları sinir sistemi hastalıklarına yol açabilir. Yeterli ve dengeli iyot kullanımı vücuda direnç ve sağlık verir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Tuzu Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?

  Tuzu Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?

  Acısı fazla kaçan yemek, yağı fazla kaçan yemek derken şimdi de tuzu fazla kaçan yemek mi!? Siz hiç canınızı sıkmayın bunun da çözümü var! Bakalım listemizde hangi kurtarıcı besinler yer alıyor.

  #1Patates

  Patates bizi birçok zorluktan kurtardığı gibi bu durumda da imdadımıza yetişiyor ve tuzu fazla kaçan yemeğimizi kurtarmaya geliyor.

  *Patatesi yemeğinize ekleyin ve 15 dakika birlikte pişirin. Sonrasında yemeğiniz cinsine göre içerisinde bırakabilir ya da çıkarabilirsiniz.

  #2Kesme şeker

  Zeytinyağlı yemekler için birebir olan bu yöntemi iç pilav gibi pilav türlerinde de uygulayabilirsiniz.

  *Bu yöntemde yemeğin miktarına göre atacağınız şeker sayısını ayarlamak size kalmış.

  #3Süt

  Çorba tarzında yemekler için daha uygun olan bu yöntem yemeğinize kremamsı bir doku da ekleyerek eksideki durumunuzu bir anda artıya taşır! 

  *Yemeğinizin cinsine ve miktarına göre kullanacağınız miktarı belirleyebilirsiniz.

  #4Sirke

  Asidik bir ürün olan sirkeyi 1 yemek kaşığı kadar kullanarak tuz yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Sirkenin tadını ve kokusunu sevmiyorsanız yahut evde yok ise diğer alternatiflerimizi uygulayabilirsiniz.

  #5Limon

  1 yemek kaşığı sirke miktarını limon suyunda 3-4 damlaya tekabül etmektedir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR