Acısı Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Mis Kokulu Fesleğen

  Mis Kokulu Fesleğen

  1 yıl önce

  Fesleğen, nane, lavanta ve adaçayı ailesinden lezzetli bir bitkidir. Lamiaceae familyasına ait ve Latince adı ocimum basilicum'dur. Fesleğenin 5000 yıldan beri yetiştirildiği ve Çin'in Hunan bölgesinde ortaya çıkmış olabileceğine dair kanıtlar mevcuttur. Yemeklerde kullanılmak üzere tarımı yapılan fesleğenin kökeni Asya'nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayansa da, günümüzde yeryüzünün öteki ılıman bölgelerine de yayılmıştır.

  Fesleğin çok ilginç bir tarihi ve ona bağlı birçok inançları var. İnsanlar şifa ve güçlenmek için büyülü güçlere sahip olduğunu düşünüyordu. Ayrıca mumyalama işlemlerinde kullanılan kraliyet otu olduğu da düşünülmüştür. Yunanlılar fesleğeni yasın sembolü olarak gördüler. Kızılderililer ise, fesleğenin fakirleri koruyan bir bitki ve aynı zamanda da bir sonraki yaşamda koruyucusu olduğuna inanıyordu.

  Fesleğen, bitkisel bir ilaç olan bir adaptojen görevi görür, vücudun strese uyum sağlamasına ve stresin vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltmasına yardımcı olur. Fesleğen günlük olarak tüketildikten sonra, antioksidan aktivitesindeki artış ve kan şekeri seviyelerinde düşüş gözlemlenebilir. Anksiyete ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklardan sorun yaşayan insanlarda da yararlıdır. Bu yüzden Hindistan'da bir çok insan sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip olmak için fesleğen yapraklarını çiğner.

  Fesleğen enflamatuar hastalıklara, kanserlere, bakteriyel enfeksiyonlara, viral enfeksiyonlara, strese, kardiyovasküler problemlere vb. karşı savaşmak için idealdir. Aynı zamanda normal karaciğer fonksiyonlarını kolaylaştırır ve doğal bir afrodizyak görevi görür.

  Fesleğen, vücuda serbest radikal hasarlara karşı savaşmaya yardımcı olan uçucu yağlar içerir. Hücreleri ve DNA yapısını korur. Bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olan ve hücresel yapıları düzenleyen beyaz kan hücrelerine koruma sağlamaya yardımcı olur. Fesleğende bulunan antioksidanlar, vücudu kanserli büyüme ve hücrelerin mutasyonundan koruyabilir. Çoğu zaman, vücudumuzda strese neden toksinler bulunur. Fesleğen, oksidasyonla savaşmamıza yardımcı olan ve yaşlanmanın etkisini yavaşlatan antioksidanlara sahiptir.

  2 yemek kaşığı fesleğen sadece 1 kalori içerir. 0.2 gram protein, 0.1 gram karbonhidrat, 0.1 gram lif ve 16 gram potasyum içerir. Günlük önerilen A vitamini, günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 1'i ve günlük demir ihtiyacınızın % 1'ini karşılar.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Sarımsak Nedir? Çayının Faydaları Nelerdir?

  Sarımsak Nedir? Çayının Faydaları Nelerdir?

  1 yıl önce

  Sarımsak Orta Asya'dan beri kullanılan uzun ömürlü bir bitkidir. Sarımsak A, B, C ve sülfür bileşenleri ve çeşitli antioksidan içeriği sayesinde sağlığımız için oldukça faydalıdır.Sarımsak, sarımsak tozu, sarımsak yağı, kuru veya taze olarak tüketilebilir.Sarımsak çayının en yaygın malzemeleri limon, bal ve sarımsaktır. Ancak farklı malzemelerle de sarımsak çayı yapılabilir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Kanseri tedavi eder ve önler.

  Kilo kaybına katkı sağlar.

  Enerji verir ve hareket performansını artırır.

  Enfeksiyonlarla savaşır.

  Kolesterolü düzenler.

  Kan basıncını azaltır.

  Mide kanserini tedavi edip, ülserin etkisini azaltır.

  Vajina enfeksiyonları tedavi eder.

  Ulusal Sağlık Örgütüne göre sarımsak tüketiminin fazla olmasının herhangi bir zararı yoktur.  Olası yan etkileri nefes ve vücut kokusu ile midede oluşabilecek rahatsızlıktır. Sarımsağa alerjiniz olması durumunda farklı semptomlar görmeniz olasıdır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR