Y Kuşağı ve Mutfak Kültürü

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
geri
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı
ileri
Her Derde Deva: Sarımsak Yağı

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Pastacı Kreması Yapmanın Püf Noktaları

  Pastacı Kreması Yapmanın Püf Noktaları

  3 yıl önce

  En lüks restoranlardan, butik pastahanelere pastanın en güzelini dışarıda da bulabilirsiniz. Ama sevdiklerinize kendi ellerinizle doğum günü pastası hazırlamanın verdiği keyfi alabilir misiniz? Kolay bir şekilde krem şanti kıvamıyla bir pasta hazırlamaktansa bu işe emeğinizi vermeyi sevenlerdenseniz sizde uzun zamandır pastacı kremasını kusursuz bir şekilde yapmanın sırlarını arıyorsunuzdur. İşte bu püf noktaları Dada Mutfak Mutfak Sırları aracılığıyla sizlerle. Püf noktalarını okuyarak yaptığınız pastacı kreması yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşmayı unutmayın.  

  Yumurtanın bol kullanıldığı pastacı kremasında önemli olan adımlardan biri yumurtanın çırpılmasıdır. Yumurtanın sarısını iyice çırpmanız lazım ki yumurtanın kokusundan eser kalmasın ve kremanız pürüzsüz bir kıvamda sevdiklerinizle buluşsun. 

  Katı malzemeleri eklerken her tatlıda dikkat ettiğimiz gibi pastacı kremasında da dikkat etmemiz gereken şey unu ve diğer katı malzemeleri elekten geçirerek eklemektir. Eleyerek geçirmediğinizde gözden kaçan un taneleri topaklanarak ya harcın içerisinde pişmeden kalıyor ya da topaklanarak kremanın kıvamını bozuyor. Bu nedenle eleyerek geçirip bolca karıştırmayı ihmal etmeyin. 

  Her ne kadar kalorisini artırsa da ne kadar yağlı bir süt kullanırsanız kremanız o kadar lezzetli olur. Yağlı süt sayesinde pastacı kremanız daha kolay kıvam alacaktır. 

  Sıcak malzemelere soğuk malzemeleri eklerken ısı sıcaklık dengesinin sağlandığından emin olun. Çünkü yumurtayı keserek o esnada pişirebilir ve bu da yumurtanızın kokusunun pastanıza yansımasına neden olacaktır. Bu nedenle sıcak olan iç harcından soğuk olan süte ekleyip sıcaklığını dengeledikten sonra birbirine karıştırmanız önerilmektedir. Ayrıca kremanız piştikten sonra altını kapatıp kenara çekilemiyorsunuz malesef. Kremanızı soğuturken karıştırarak soğutmanız gerekiyor. Çünkü pişmiş bile olsa pastacı kreması kıvamından dolayı topaklanmaya çok müsait bir yapıya sahiptir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Hastalıklardan Koruyan Mucizevi Besinler

  Hastalıklardan Koruyan Mucizevi Besinler

  1 yıl önce

  Vücut direncinin düştüğü soğuk havalarda veya sıcak havalarda ayrıca bugünlerdeki gibi karmaşık ilerleyen havalarda iyi beslenmek hastalıklardan korunmada en etkin yöntemdir.

  Mevsimin değişmesinin yanında üşüme ile birlikte enerji ihtiyacımız artar. Bu enerji açığı genelde yağlı ve karbonhidratlı besinlerin günlük beslenmede artması ile karşılanır. 

  Elma

  Antioksidan gücü vardır. C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir.

  Maydanoz

  Bir provitamin A kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücüne, kılcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroid bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir.

  Pazı

  Kemik sağlığı için faydalı olan K vitamini barındırır. Birçok yeşil yapraklı sebze gibi antioksidan özelliği olan bir sebzedir.

  Balkabağı

  Birçok vitamin açısından zengin olmasının yanı sıra A vitamini deposudur.

  Tatlı Patates

  Her evde bulunması gereken bir besindir. A vitamini açısından zengin olduğu için cildi gençleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Turp Yaprağı

  İçerdiği beta-karoten, C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açısından çok iyi bir sebzedir. Turp yapraklarının yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR