Sağlıklı Yaşam İçin Şekeri Azalt!

Ciğer’i Ağızlara Layık Pişirmenin Püf Noktaları
geri
Ciğer’i Ağızlara Layık Pişirmenin Püf Noktaları
Misafirlerinize Sunabileceğiniz 7 Nefis Pratik Börek Tarifi
ileri
Misafirlerinize Sunabileceğiniz 7 Nefis Pratik Börek Tarifi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kavurma Nasıl Dondurulur?

  Kavurma Nasıl Dondurulur?

  1 yıl önce

  Kurban Bayramında evlerimizde bayramın her günü pişen kavurmayı bayram sonrası da tüketmenin en güzel yolu dondurucuda saklamak. O benzersiz lezzeti koruyarak istediğimiz her zaman yiyebilmek için pişirdiğimiz kavurmayı buzlukta saklayarak sanki bambaşka bir yiyecekmiş gibi tüketebilirsiniz, kahvaltıda bile. Kışlıkların hazırlandığı yaz mevsiminin son günlerinde buzluğunuzda kavurmaya daha çok yer ayırmak isteyeceksiniz!

  Kavurmayı her zaman pişirdiğiniz tarife uygun olarak pişirmeniz gerekiyor. Kavurmayı pişirirken tuzunu en son eklemeye dikkat edin, diğer türlü etinizi sertleştirir. Buradaki püf noktalarından en önemlisi kavurmayı buzluğa koyarken sıcacık hatta kaynar olması. Yani pişirdikten hemen sonra saklayacağınız kaba doldurup, dondurucuya atmanız gerekiyor. 

  Peki saklama kabını nasıl seçeceksiniz? Kavurmayı menemen ya da sos gibi kışlık yiyecekleri sakladığımız yöntemle yani cam kavanoz içerisinde saklamanız gerekiyor. Cam kavanoz, kavurmayı en sağlıklı şekilde dondurmak için en doğru yöntem. 

  Kavurmanız buzlukta bir gün içerisinde donacaktır, tabii ki siz dondurucunuzda uzun süre muhafaza ederek, dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Açtığınız kavanozu buzluktan çıkarttıysanız aynı gün içerisinde tüketmeye özen göstermenizi öneririz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Bayram Sofranızı Unutulmaz Yapacak Lokum Gibi Et Kavurmanın Püf Noktaları

  Bayram Sofranızı Unutulmaz Yapacak Lokum Gibi Et Kavurmanın Püf Noktaları

  1 yıl önce

  Kurban bayramının en çok yenilen yemeği şüphesiz ki Et Kavurmadır. Her gidilen ziyarette kokusu evi sarar ve her yediğimiz sofrada da farklıdır lezzeti. Her bayram yapılsa da lokum gibi et kavurmak pek de kolay değildir. Peki et kavururken nedir en çok dikkat etmemiz gereken adımlar? İşte lokum gibi kavurmanın püf noktaları.

  Etin 1 gün dinlenmesi gerekmektedir.

  Bayramın ilk günü evde et kavurmadan olmaz, bu yüzden bu madde sonraki günlerde pişireceğiniz kavurma için daha çok işinize yarayacak. Yumuşacık et kavurma için en önemli püf noktası etin bir gün dinlenmiş olmasıdır. Et dinlendikten sonra sertliği gidecek ve lezzeti tam oturmuş lokum gibi bir kavurma servis edebileceksiniz.

  Kavurma için doğru eti seçin.

  Lokum gibi kavurma için en önemli diğer adım etin doğru kısmının seçilmesidir.Etiniz koyun eti ise kol ve but kısmı, dana eti ise sırt kısmı lezzetli ve yumuşacık kavurma için ideal bölümlerdir. Eti keserken et parçalarının arasında yağ parçaları bırakırsanız kavurmanın yumuşak kıvamda pişmesini sağlayacaksınız. 

  Eti kendi yağında pişirmelisiniz. 

  Eti kavurmalık doğrarken sadece yağlarından bir kaseye ayırıp, kavurmalık etleri tencereye almadan önce ayırdığınız yağları kavurursanız ve ardından kavurmalık etleri tencereye eklerseniz et kendi lezzetinde pişecektir.

  Önce yüksek sonra kısık ateşte pişirin.

  Kavurmalık etleri önce yüksek ateşte 5-10 dakika arasında kavurup, ardından etlerin rengi döndükten sonra kısık ateşte et iyice yumuşayana ve pişene kadar kavurmaya devam etmeniz gerekmektedir.

  Tuz ve baharatları en son ekleyin. 

  Oldukça bilindik bir kural olan tuzun et yemeklerine en son eklenmesinin nedeni tuzun eti sertleştirmesidir. Et piştikten sonra tuzu ve baharatları eklerseniz et sertleşmez ve yumuşaklığını korur. Aynı şekilde baharatları da en son ekleyerek lokum gibi kavurmayı baharatların lezzetiyle taçlandırabilirsiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR