Sağlıklı Mutfaklar

Vücudu Güçlendiren Çaylar
geri
Vücudu Güçlendiren Çaylar
Sahur Tavsiyeleri
ileri
Sahur Tavsiyeleri

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • 11 Ayın Sultanı Ramazan İçin Öneriler

  11 Ayın Sultanı Ramazan İçin Öneriler

  2 yıl önce

  Sahurda Tok Tutan Ve Susatmayan Yiyecekler

  Proteinli yiyecekler daha uzun süre tok tutuyor. Akşamdan kalma yemek yerine kahvaltı yapmak, çay yerine bitki çayları, süt, ayran gibi tercihler yapmakta yarar var. İftar ve sahur arasında su tüketiminize ek olarak evde hazırlamış olduğunuz hoşaf ya da kompostoları tüketebilirsiniz. Yalnız komposto ve hoşafın yapımında attığınız şeker miktarına dikkat etmeniz gerekiyor.

  Özellikle Ramazan ayında salatalık, kıvırcık, marul, kabak, karpuz gibi sulu meyve ve sebzeler tüketmelisiniz. İftar ile sahur arası 3-4 fincan çay yeterli olacaktır. Fazla çay tüketimi vücuttan su atılımına sebep oluyor. Sahurdan sonra içilecek bir bardak meyan şerbeti oruçtaki susuzluğun şiddetini hafifletir. Magnezyum, kalsiyum, mineral tuzları ve potasyum fosfat içerir. İçildiği zaman midede özel bir tabaka oluşturur ve mide yanmasını önler.

  Oruç Tutarken Zorlanmamanız İçin Uzak Durmanız Gerekenler

  #1Fazla Baharatlı Ve Tuzlu Yiyecekler

  #2Kızartma Türleri

  #3Asitli İçecekler

  #4Taze Sıkılmış Meyve Suları

  #5Poğaca, Börek, Pizza vb

  #6Tatlılar

  #7Salçalı Yiyecekler

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • İftarda ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  İftarda ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  1 yıl önce

  Yanlış: Oruç iftariyelik ile açılır.

  Doğrusu: Halk arasında kesinlikle doğru kabul edilmiş olan iftariyelik ile oruç açmak ağır et yemekleri ve yağlı besinler ile açmaktan uygun olsada uzun süre aç kalan mideyi sindirimi zor olan besinler ile bir anda doldurmaya başlamak doğru değildir. Bu nedenle iftarda orucu su, hurma, zeytin ve ardından ılık bir çorba ile açıp mideyi yumuşak besinler ile doldurmak sindirim ve bağırsak sağlığı için daha iyi bir seçimdir.

  Yanlış: Oruç tutan kişilerin vücudu susuz kalır. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı telafi etmek için iftardan sahura her türlü sıvı tüketilmelidir.

  Doğrusu: Bütün gün susuz kalan vücut için sıvı ihtiyacı oldukça fazladır lakin iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde gün içindeki harareti alması umuduyla şerbet, limonata, soğuk çay ve asitli içecekler tüketmek doğru değil. Mide boşken bu gibi sıvılar ile mideyi yormak sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlığı verebilir. Ayrıca bu sıvıları fazla tüketmek ertesi günkü orucu riske atmaktır. Çünkü susuzluğu daha çok hissetmenizi sağlayacaktır.

  Yanlış: Gün boyu aç kalındığı için iftarda her türlü yiyecek yenilebilir.

  Doğrusu: Gün boyu hissedilen açlık sebebiyle iftar saati ile birlikte psikolojik olarak yemek yeme isteği tüm bedeni sarar. Ramazan ayında her istenilen yemek yenmemeli, vücudun ihtiyacı ne ise o karşılanmalıdır. Daha hafif mideyi yormayan ve besleyici yiyecekler tercih etmenizde fayda var. 

  Yanlış: Sahurda pilav ve komposto yemek kişiyi gün boyu tok tutar.

  Doğrusu: Sahur öğünü de en az iftar öğünü kadar önemlidir. Birçok insan genellikle sahurda tüketilen tereyağlı pilav ve bol şekerli kompostonun kendilerini gün boyunca tok tutacağına inanır. Ancak günümüzde düzenli fiziksel aktiviteler yapmayan ve şehir hayatı yaşayan insanlar için bu tarz bir beslenme şekli uygun değildir. Sahura günün son öğünü olarak bakılsa da aslında günün ilk öğünüdür. Bu nedenle vücut tüm gün boyunca sahurda yenilen yiyeceklerin enerjisi ve proteinini kullanır. Bu sebeple uzmanların tavsiye ettiği şekilde beslenmek daha doğru olacaktır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR