Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?
geri
Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?
Cilt Dostu Avokado Maskesi
ileri
Cilt Dostu Avokado Maskesi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Yeşil Soğan Hakkında Bilinmeyenler

  Yeşil Soğan Hakkında Bilinmeyenler

  Yeşil soğan olgunlaşmadan bitmeden toplanan soğanlardır. Soğanın tamamen oluşmasına izin vermek yerine, çiftçiler hala gençken onları toplar. Yeşil soğan, herhangi bir yemeğe, çorba ve yahniden patates kızartması ya da patates püresine kadar her şeyi doğrayarak ve serperek tüketilebilir.

  Çiğ soğan hiç bekletilmeden anında tüketilmelidir. Aksi takdirde zararlı bakteri üretimine yol açabilir. Ayrıca soğanların dış katmanlarında flavonoidler daha zengin olduğundan katmanları çok fazla soyulmadan zarlarından arındırılarak etli kısımlarını sağlam bırakıp yenilmelidir. Eğer elinizde kalan çiğ soğanı değerlendirmek istiyorsanız evinizin bir bölümüne koyarak hava temizleyici-mikrop öldürücü olarak kullanabilirsiniz.

  Bağışıklık sistemini destekler

  Kan şekeri düzenler. Kanseri önler.

  Mide zarına zararlı bakteri üremesini engelleyerek ülserden korur.

  Kalp hastalığı riskini azaltır

  Burun tıkanıklığı giderici etkisi vardır.

  Beyaz kısmında bol miktarda A vitamini vardır.

  Yeşil kısımlarında bol miktarda C vitamini vardır.

  Ödem söktürür ve enfeksiyonla savaşır.

  Atardamarların sertleşmesini engelleyerek elastik kalmalarına yardımcı olur.

  Eklem ağrılarını dindirir.

  Alerji tedavisinde etkilidir.

  Uykusuzluğa iyi gelebilir.

  Diş çürümesine ve diş eti sorunlarına yol açabilecek bakterilerin yok eder.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

  Bağışıklık sistemi ve onu güçlendirmek tüm vücut için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi sadece sağlıklı beslenme ile değil kişisel temizlik ve hijyen gibi sağlık ile ilgili tüm yapılması gerekenleri koordineli ve gerektiği şekilde yapılmasıdır. Aşağıdakilerin yanı sıra sebzelerin ve meyvelerin doğal faydalarından faydalanmayı ve bu gibi dönemlerde bağışıklık sisteminize dikkat etmeyi eksiltmeyin.

  Bitter Çikolata

  lezzetli olduğu kadar besleyici ve yararlıdırda. Antioksidan kaynağıdır ve bu antioksidanlar vücudu serbest radikallerolan zararı olan atıklardan korur.Serbest radikaller vücutta bir çok hastalığa sebep olabilir ve hücrelere zarar verebilir. Bu nedenle kaloriside hesaba katılarak şekersiz bitter çikolata tüketmek daha iyi olacaktır.

  Zerdeçal

  Çoğu kişi baharat olarak yemeklerde kullandığı baharattır. Zerdeçal tüketirken kurkumin maddesi etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmak gerekir. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin, bazı bitkisel destek ürünlerinde de kullanılır.

  Ispanak

  C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirme için tercih edilebilir. Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve DNA onarımına yardımcı olur.

  Sarımsak

  Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer kış hastalıkların önlenmesinde yaygın olarak kullanılır. Bu sebeple yemeklerde kullanımı hem lezzet hem sağlık açısından önerilir.

  Kefir

  Canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. Düzenli kefir tüketimi bakteriler ile savaşır ve antioksidan aktivitesinin artmasına sebep olur. Bu nedenle düzenli tüketimi etkili olacaktır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR