Ruşeym Nedir, Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Mis Gibi Puf Puf Kek Yapmanın Püf Noktaları

  Mis Gibi Puf Puf Kek Yapmanın Püf Noktaları

  2 yıl önce

  Kek, 7’den 70’e herkesin sevdiği piştiğinde bütün evi sıcacık kokutan en kolay ve pratik tatlılardandır. Limonlusundan çikolatalısına tuzlusundan tarçınlısına her damak tadına uygun bir kek tarifi bulabilir ve damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Kek yapmak pratik ve kolay olsa da yumuşak ve puf puf kabaran bir kek için bazı püf noktalarına uymanız gerekmektedir. Peki nedir kusursuz kek için uyulması gereken ipuçları? 

  Oda Sıcaklığında Malzemeler

  Kekin kabarmasını istiyorsanız ilk adım malzemeleri kek harcını hazırlamaya başlamadan önce malzemeleri buzdolabından çıkartıp oda sıcaklığına gelmesini beklemektir. Çünkü soğuk malzemeler kekin kabarmasını önlemektedir. 

  Yumurta ve Şekeri İyice Çırpın

  Çırpmak ve karıştırmak mutfakta sihir yaratan kelimeler. Pilavda helvada birçok yemekte işin sırrı genelde uzun süre karıştırmak ya da çırpmaktır. Kek için de böyle. Yumuşacık bir kekiniz olsun istiyorsanız şeker ve yumurtayı minimum 4 5 dakika çırpın. 

  Harcınız Pürüzsüz Olsun

  Burada da yine kek harcının birbirine iyice harmanlanmış olması önem kazanıyor. Yani çırpmak en önemli adımlardan biridir. Ununu kakaosunu ya da diğer katı malzemeleri de ekledikten sonra iyice mikser yardımıyla karıştırarak topaklanmayı önlemeli ve harcınızı yumuşacık ve pürüzsüz hale getirmelisiniz. Ayrıca katı malzemeleri harca eklerken mutlaka eleyerek harcınıza ekleyin.

  Harcınızı kek kalıbına koymadan önce kalıbı yağlamayı unutmayın, böylece pişen kekinizi kek kalıbından kolayca çıkartabilirsiniz. 

  Fırının Isısı

  Fırınınızı mutlaka önceden ısıtmış olun. Keki pişirmek içinse en ideal ısı 180 derecedir. Keki fırına koyduktan sonra fırının kapağını ısı kaybını önlemek adına sürekli açmayın. Sadece kontrol amaçlı kürdan ya da bıçak yardımıyla pişip pişmediğini kontrol etmek için fırınınızın kapağını açın. 

  İşte kusursuz lezzette bir kek pişirmek bu kadar kolay! 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Yeşil mi Kırmızı mı ?

  Yeşil mi Kırmızı mı ?

  1 yıl önce

  Elmanın ne kadar yararlı olduğu neredeyse herkes tarafından bilinir. Şimdi ise bu iki renginde farkları, yararları, zararları veya ne içerdiklerini öğrenin.

  Öncelikle rengi ne olursa olsun elma elmadır ve sağlıklıdır. Kırmızı elma yeşil elmaya göre daha fazla antosiyanin içerir. Kırmızı elmalar daha fazla lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve K vitamini içerir. Ancak, yeşil elmalarda A vitamini miktarı kırmızı elmaya göre daha fazladır. 

  Elmanın soyulması, cildin etten önemli ölçüde daha fazla içerdiğinden, önemli fenolik maddeleri giderebilir. 

  Elma suyu bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olan sağlığa yararlı lif ve bitki bazlı antioksidanlar sağlar. elmanın etini yemediğiniz için antioksidan miktarı daha düşüktür ve kalorisi daha yüksektir.

  YAZININ DEVAMINI GÖR