Rahatlıkla Tüketebileceğimiz 10 Düşük Kalorili Yiyecek

Stresi Yatıştıran Çaylar
geri
Stresi Yatıştıran Çaylar
Ramazan Şerbeti Yapılışı ve Faydaları?
ileri
Ramazan Şerbeti Yapılışı ve Faydaları?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Sahur Tavsiyeleri

  Sahur Tavsiyeleri

  Gece yatmadan yemek yerine sahur vakti kalkıp zamanında yemek gün içerisinde açlık hissinizin gecikmesini sağlar.

  Susuz kalmak beden için risklidir bu sebeple sahurda yeterli sıvıyı tüketmek için başta su olmak üzere, ayran, maden suyu, meyve kompostosunu tercih edin.

  Taze ve kuru meyveler gün içinde kan şekerinizi dengelemek için sahurda ağır bir tatlı yememeniz gerekir.

  Sahurda yiyeceğiniz aşırı tuzlu yiyecekler gün içinde su ihtiyacınızı fazla artırır tuzlu besinleri turşu, zeytin, salamara gibi yiyecekleri tercih etmeyin. Zeytin seviyorsanız iftarda oruç açarken yemeniz önerilir.

  Sahurdan sonra yeniden uykuya rahat ve kolay geçiş için kızartma, işlenmiş et vb yiyecekler tercih etmemeye çalışın çok sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının gaz ve mide şikâyetlerinizi artıracaktır.

  Bağırsaklarınız tembel ise sahurda 1 tatlı kaşığı zeytinyağını domates ve salatalık üzerine dökerek tüketin ve yanında 1-2 tane kayısı veya hurma yiyin. Lif ve zeytinyağı tuvalete daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Orucu Bozan Durumlar

  Orucu Bozan Durumlar

  Unutarak yemek içmek orucu bozar mı?

  Unutarak yeyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmeli. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur. 

  Ağız spreyi kullanmak oruca zarar verir mi?

  Ağız ve burundan alınıp mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu itibarla, ağız kokusunu önlemek veya diş ağrısını gidermek maksadı ile ağza sıkılan sprey ve benzeri maddeler yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz.

  Aşı olmak veya iğne yaptırmak orucu bozar mı?

  Oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler.

  Ancak, oruçluyken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

  Oruçlu kimse diş tedavisi yaptırabilir mi?

  Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar. Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile -mesela ağız su ile çalkalanırken- boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

  Dış fırçalamak orucu bozar mı?

  Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur.

  Duş almak orucu bozar mı?

  Ağız ve burnundan su girip sindirime ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması orucuna zarar vermez. Ancak yüzme esnasında su yutmaktan kaçınmak zor olduğu için dikkatli davranmak uygun olur.

  Kulak, göz ve burun damlası orucu bozar mı?

  Kulak ile boğaz arasında bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç orucu bozmaz. Burun damlası ve göz damlası da orucu bozmaz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR