Protein Tozuna Karşı Doğal Ürünler

Y Kuşağı ve Mutfak Kültürü
geri
Y Kuşağı ve Mutfak Kültürü
Yemek Deyimleri
ileri
Yemek Deyimleri

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Çocuklarımıza Yemek Yapmayı Nasıl Sevdirebiliriz?

  Çocuklarımıza Yemek Yapmayı Nasıl Sevdirebiliriz?

  1 yıl önce

  Aile içi sosyalleşmeniz başında sofrada birlikte yemek yemek gelmektedir. Genç bireyler bu süreçte aile ilişkilerini güçlendirdikleri gibi sorunlarını aile fertlerine aktarmakta ve görüş alış verişinde bulunmaktadır. Fakat bireyin aile içerisinde yemek ile sosyalleşmesi tek sofra yemekleri değildir. Çocuğun ebeveynlere karşı daha güçlü bağlarla birlikteliği için içerisindeki yaratıcılığı ve sorumluluk duygusunun güçlendirilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız yemekler aile içi iletişimi güçlendirebileceği gibi çocuğunuzu hayata karşı hazırlanmasına yardımcı olacaksınız. Özellikle çocukluk dönemini geçiren çocuklarda yemek yapımına katılmalarına önem gösteririniz. Çocuğunuz sevdiği lezzetleri hazırlarken ondan öneri ve görüş almanız önemlidir. Özellikle;

  Hamur yoğurma işleminde,

  Pizza süslemelerinde,

  Kek karıştırırken,

  Omlet yaparken,

  Patates püresi yapımında,

  Malzemelerin ölçülmesinde,

  Kek kalıplarının doldurulmasında,

  Dondurmaları kaselere koymada,

  Meyve tabaklarının hazırlanmasında çocuğunuzdan yardım almanız çocuğunuzun yaratıcılığının dışarıya vurmasını sağlayacaktır.

  Çocuğunuzla birlikte yemek yaparken onu dinlemeli ve görüşlerine önem göstermelisiniz. Eğer meyve tabağı tabağı hazırlıyorsanız meyvenin tabakta nasıl görüneceğine onun karar vermesini sağlayın. Bu mutluluk veren aktiviteleri yaparken çocuğunuzun sağlığına dikkat etmelisiniz. Özellikle bıçak gibi delici özelliği olan bedende ağrı ve izlere sebep olan maddelerden onu korumalısınız. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Kış Aylarının Sebze ve Meyveleri Nelerdir?

  Kış Aylarının Sebze ve Meyveleri Nelerdir?

  Sağlıklı bir yaşamın temel koşullarından olan mevsim sebze ve meyvelerinin, mevsiminde tüketmek son derece önemlidir. Soğan ve patatesin dışında tüm sebze ve meyvelerin çeşitli dönemlerde meyve-sebze reyonlarında değiştiğini görüyoruz. Aslında bu bize serbest piyasanın sunduğu avantajlar birisidir. Mevsimine göre alınan sebze ve meyveler metabolizma hızımızı artıracak ve sağlıklı bir hayatımızın olmasını sağlayacaktır. Zamanında alınan sebze ve meyveler tüketildiğinde vücudunun sahip olduğu vitamin oranını artıracaktır. Kış günlerinin soğuk olması dolayısıyla mevsim sebze ve meyveleri gribal enfeksiyona karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Sizin için kış aylarında tüketilmesi gereken sebze ve meyveleri derledik. 

  #1Kasım Ayı Sebze ve Meyveleri

  Kabak, lahana, bal kabağı, pırasa, kereviz, ıspanak, karnabahar, pırasa, pazı, Ceviz, Kestane, Elma, Üzüm, Mandalina, Nar, Kivi, Armut, Greyfurt

  #2Aralık Ayı Sebze ve Meyveleri

  Karalahana, Pazı, Havuç, Bal kabağı, Lahana, Yer elması, Ispanak, Kereviz, Karnabahar, Brüksel Lahanası, portakal, mandalina, Trabzon hurması.

  #3Ocak Ayı Sebze ve Meyveleri

  Lahana, kereviz, Brokoli, havuç, pırasa, kırmızı turp, karaturp, ıspanak, Nar, Elma, Portakal, Armut, Greyfurt

  #4Şubat Ayı Sebze ve Meyveleri

  Brokoli, Brüksel Lahanası, Karnabahar, Havuç, Turp, Pırasa, Ispanak, Ayva, Portakal, Muz, Armut, Elma

  YAZININ DEVAMINI GÖR