Neden Yoğurt ile Pekmezi Birlikte Yememeliyiz

Faydası Saymakla Bitmez: Karanfilli Su
geri
Faydası Saymakla Bitmez: Karanfilli Su
Soğan Suyunun 7 Faydası
ileri
Soğan Suyunun 7 Faydası

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Bağışıklık Sisteminizi Korumanıza Yardımcı Olacak Destekçileriniz..

  Bağışıklık Sisteminizi Korumanıza Yardımcı Olacak Destekçileriniz..

  Aşağıdaki yiyecekler ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek çeşitli hastalıklardan ve virüsten vücudunuzu koruyarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

  #1Yaban Mersini

  Yaban Mersini görüntü olarak küçük olsa da faydaları açısından boyutlarını aşmaktadır. Bir avucu bile dünyada en besleyici meyveler arasındadır. Yaban mersini hem besleyicidir hem de zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu durumu onun öncelikle bağışıklık sistemi, kalp ve beyin gelişimi için önemlidir.

  #2Mantar

  Karaciğer, bağırsak ve akciğerde bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. D vitamini esikliğinde ve kan şekerindeki düzensizlikleri dengeler. Kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltır. Bağışıklık gibi kas ve kemik sağlığını da güçlendirir. 

  #3Hindistan Cevizi

   Sağlıklı metabolizma ve kalp sağlığı için gerekli olan diyet liflerinin doğal kaynağıdır. Virüs ve bakterilere karşı, stres, kilo alımı, kemik erimesi, ödem gibi sorunlara etkilidir.

  #4Karnabahar

  Kalori olarak çok düşük, ancak vitamin bakımından yüksek bir besindir ve ihtiyacınız olan hemen hemen her vitamin ve minerale sahiptir. Eklemleri ve kemikleri enflamatuar hasardan koruyan kollajen üretiminde önemli bir rol oynayan C vitamini içerir. 

  #5Greyfurt

   Protein, lif, mineral ve vitamin bakımından çok zengindir ve içeriğinde yağ bulunmaktadır. Kilo vermekte, kanserle savaşmakta, görme yetisi geliştirme, kolesterol, ciğer hastalıkaları, böbrek taşı ve cilt problerinde etkileri fazladır.

  #6Keten Tohumu

   Lif , protein, omega-3 açısından oldukça zengindir ve kanıtlanmış şekilde sağlığa faydası bulunmaktadır. Vücutta oluşmuş iltihapla savaşır ve enfeksiyona karşı önler. Kanseri önlemesinden, zayıflamaya hatta cilt sağlığını koruyan keten tohumunu salatalarda ve yoğurda katarak tüketebilirsiniz.

  #7Zencefil

  B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve lif açısından zengindir. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

  #8Çay

  Hemen hemen herkes tarafından tüketilen çay sindirim, kemik sağlığı, ishal, stres atıcı ve kolesterolü düşürme gibi birçok soruna etkisi vardır. felç, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler durumlara yol açabilecek kan damarlarının anormal işleyişini düzenler.

  #9Tatlı Patates

  Lif ve vitamin bakımından zengin ve normal patatesten daha çok sağlıklı karbonhidrat içerir. Uzun süre tok tutar,kalp ve ciğer sağlığınızı korur. Kolesterolü düşürür ve lifler sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek verir.

  #10Yoğurt-Kefir

   Probiyotik etki gösteren besinlerin özellikle bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. İltihaplı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?

  Ev Yoğurdu Neden Çabuk Ekşir?

  1 yıl önce

  Ev yoğurdu ya da hazır yoğurt tercih edenler olarak ikiye ayrılan bizler, elbette biliyoruz ki ev yoğurdu daha sağlıklıdır. Kimisinin ağzına sürmediği bu lezzet, katkı maddesi kullanmadığı için doğal ve sağlıklıdır. Katkı maddesi konulmaması sebebiyle de çabuk ekşir ve bozulur.

  Ev yoğurdu neden çabuk ekşir?

  Ev yoğurdunun çabuk ekşimesi ilk olarak kullandığınız sütün tazeliğiyle ilgilidir. Bunun yanında kullandığımız mayanın ekşi olması da yoğurdumuzun ekşiliğini etkiler.  Süt ve maya yeterince taze değil hatta ekşimeye yüz tutmuşsa yaptığımız yoğurt da çok çabuk ekşir. Maya haddinden fazla ekşimişse yoğurt ekşi olarak bile mayalanabilir.

  Yoğurdun en güzel şekilde mayalanması için belli bir ısıdayken mayalanması gerekir. Bu sıcaklık, ısıyı ölçmek için parmağımızı soktuğumuzda dayanabileceğimiz bir sıcaklık olmalıdır. Eğer sütünüz doğru ısıdaysa oda sıcaklığındaki mayayı ilave edip mayalandırmak gerekir. Sıcak - soğuk dengesinin doğru ayarlanması önemlidir. Bu yapılmazsa yoğurdunuzda aynı şekilde ekşime ve bozulma yaşanır.

  Ev yoğurtları, hazır yoğurtlara göre katkı maddesi bulundurmadığı için çabuk bozulur.  Yoğurdun içine temiz olmayan kaşık sokmak, dolaptan çıkartıp oda ısısına geldikten sonra tekrar dolaba koymak ve bu işlemi sıkça yapmak yoğurtları çabuk ekşiten durumlardandır.

  YAZININ DEVAMINI GÖR