Mürver Çiçeği ve Faydaları Nelerdir?

Vücudu Güçlendiren Çaylar
geri
Vücudu Güçlendiren Çaylar
Sahur Tavsiyeleri
ileri
Sahur Tavsiyeleri

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Sahur Tavsiyeleri

  Sahur Tavsiyeleri

  1 yıl önce

  Gece yatmadan yemek yerine sahur vakti kalkıp zamanında yemek gün içerisinde açlık hissinizin gecikmesini sağlar.

  Susuz kalmak beden için risklidir bu sebeple sahurda yeterli sıvıyı tüketmek için başta su olmak üzere, ayran, maden suyu, meyve kompostosunu tercih edin.

  Taze ve kuru meyveler gün içinde kan şekerinizi dengelemek için sahurda ağır bir tatlı yememeniz gerekir.

  Sahurda yiyeceğiniz aşırı tuzlu yiyecekler gün içinde su ihtiyacınızı fazla artırır tuzlu besinleri turşu, zeytin, salamara gibi yiyecekleri tercih etmeyin. Zeytin seviyorsanız iftarda oruç açarken yemeniz önerilir.

  Sahurdan sonra yeniden uykuya rahat ve kolay geçiş için kızartma, işlenmiş et vb yiyecekler tercih etmemeye çalışın çok sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının gaz ve mide şikâyetlerinizi artıracaktır.

  Bağırsaklarınız tembel ise sahurda 1 tatlı kaşığı zeytinyağını domates ve salatalık üzerine dökerek tüketin ve yanında 1-2 tane kayısı veya hurma yiyin. Lif ve zeytinyağı tuvalete daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Ramazanda Kilo Kontrolü!

  Ramazanda Kilo Kontrolü!

  2 yıl önce

  Ramazan ayında oruç tutan bireyler, diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidirler.

  Genelde 3 - 4 öğünde tüketilen besinler, beslenme düzeninin tamamen değiştiği bu dönemde 2 öğüne sıkıştırılmaktadır. Özellikle tatlı, hamur işleri, şarküteri ürünleri gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde artış olmakta, buna karşılık su, sebze ve meyve tüketimi azalmaktadır. Hâlbuki son zamanlarda bu dönemin yaza gelmesi sebebiyle günlük almamız gereken su miktarı ve terle kaybettiğimiz su miktarı birbirini karşılayamamaktadır. Yine bu dönemde protein, vitamin ve mineral oranları değişmemesine rağmen tüketim oranı karbonhidrat ağırlıklıdır. Kilo almamak için sahura mutlaka kalkmak ve hafif gıdaları tercih etmek yerinde olur. 

  Ayrıca bazal metabolizma hızının yavaşlaması, iftar ve sahur vakitlerinin günün daha az hareket edilen zamanlarına denk gelmesi ve kan şekeri düşüşüne bağlı olarak tatlılara karşı isteğin artması genellikle kişilerin bu dönemde ağırlıklarının artışına neden olmaktadır. İftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle midenin doldurulmaması gerekir. Bu durum mide gerginliğine yol açabilmekte tansiyon yükselmesine ve hormonların hızlı salgılanmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda yemek esnasında çok su içildiğinden ister istemez mide ph etkilendiğinden hazım zaten zor olacaktır. Esas su açığını iftardan 2 saat sonra başlatıp içmek en doğru sindirimi sağlayacaktır.

  Protein içeriği fazla olan gıdalar hem iftarda hem sahurda tercih edilmelidir. Çünkü midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirirler. Bunlar yumurta, yoğurt, peynir, tavuk, et, hindi, balık gibi gıdalardır ve ana öğünü teşkil etmelidir. Fakat bu gıdaların yanında mutlaka zeytinyağlı bir sebze yemeği ya da salata olmalı ki bağırsaklar çalışsın. Kahvaltı şeklinde de bir öğün olabilir.

  Fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir ki gün boyu susuzluk yaşanmasın. Sadece su içerek oruç tutmak sakıncalıdır. Bu durumda yorgunluk, dikkatte azalmalar olur. 

  Püf Nokta; Sahura kalkılmadan oruç tutulursa aç kalma süresi artacağından metabolik hız düşer ve halsizlik, baş ağrısı ve kan şekeri düşmesi görülür.

  YAZININ DEVAMINI GÖR