Kış Aylarının Sebze ve Meyveleri Nelerdir?

Azıda Çoğuda Zarar
geri
Azıda Çoğuda Zarar
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
ileri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • C Vitaminin Faydaları

  C Vitaminin Faydaları

  1 yıl önce

  C vitamini belki de en çok tüketilen vitaminlerden biri, aslında birçok sebze ve meyvede olan C vitaminini yetersiz alan insanlarda bazı hastalıklar görülebiliyor. Bu yüzden bu vitamini besinlerden yeterli miktarda almak büyün önem taşıyor.

  Eskiden kışın sobalara atılarak güzel koku veren ve aromatik tatları olan bir besin grubudur. Vücutta depolanmadığı için fazla alınan C vitaminleri idrarla vücuttan uzaklaştırılır. Bağışıklık sistemini güçlendir, aynı zamanda birçok kanser çeşidini önlediği bilinmektedir.

  Bağ dokusu ve kemiklerin esas maddesi olan kolajen üretimini arttırdığı için yaraların ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır. Vücut direncini arttırarak soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Bu yüzden kışın bol bol turunçgil tüketmek vücuda iyi gelecektir. 

  Yetişkinlerin günde ortalama 70-75 miligram C vitamini alması gerekirken çocuklarda bu miktar 80-100 miligramdır. C vitamini eksikliği kas ve kemik ağrıları yaşatabilir; yorgunluk ve bitkinliğe sebep olabilir. Günlük C vitamini alımına dikkat etmeli kış ayları gelmeden önleminizi doğal yollardan almalısınız. Yüksek dirençli sağlıklı vücutlara merhaba deyin!

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Şarbon Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur ve Tedavi Edilir?

  Şarbon Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur ve Tedavi Edilir?

  1 yıl önce

  Şarbon hastalığı nedir? Şarbon hastalığı bulaşıcı mıdır? Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir? Şarbon hastalığından nasıl korunulur? Şarbon hastalığı nasıl tedavi edilir? İşte bütün soruların cevabı bu yazımızda.

  Kurban Bayramı’nın ardından şarbon vakalarına rastlanılmasıyla şarbon hastalığı tekrardan gündeme geldi. Özellikle Ankara ve İstanbul’da büyük paniğe neden olan şarbon vakaları yüzünden, halkta hem kurban eti hem de dışarıda etli yemek tüketimi konusunda endişe ve şüphe oluştu. Şarbon hastalığı Türkiye’de daha önce de görüldüğünden kimisinin bu konuda bilgisi olsa da kimileri ilk defa bu hastalığın adını duyuyor.

  Şarbon hastalığı nedir? Nasıl bulaşır?

  Şarbon, bacillus anthracis adlı bir bakterinin neden olduğu ve daha çok büyük ve küçükbaş hayvanlarda görülen bir hastalıktır ve en çok sığır, koyun ve keçide görülüyor. Yani en çok tükettiğimiz etlerde. Şarbon hastalığı hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir ve ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Ancak insandan insana bulaşması çok görülmüş bir vaka değildir.

  Şarbon olan hayvanlarla temasta bulunmak ya da aynı yerde bulunmak, hayvanın yaralı yerine temas etmek, şarbonlu hayvanın etinden yemek başlıca sebeplerdendir. Ayrıca kuş, kan emen sinek ve benzeri hayvanların gömülmeden bırakılan hastalıklı hayvanın etlerinden beslenmesi ve parçalarını dağıtmasıyla da yayılabilir.

  İnsana bulaşma yolu akciğer, bağırsak ve deri yoluyla olur ve deri yoluyla olur. Deri yoluyla bulaştığında pansumanla tedavi edilebilir ancak akciğer ve bağırsakta meydana geldiyse, yani etin yenilmesiyle veya aynı havanın solunmasıyla meydana gelmişse acilen tedaviye başlanması gerekmektedir çünkü ölümcül etkiye sahiptir.

  Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir? 

  Şarbon hastalığı insana bulaştığında ortaya çıkan en belirgin belirtiler; vücutta ağrı hissetme ve halsizlik, vücutta kabartılar ve kara kabarcık denilen koyu renkli çıban, iştah kesikliği, mide bulantısı, ateş, kusma ve kanlı ishaldir. 

  Şarbon hastalığından nasıl korunulur ve tedavi süreci nasıldır? 

  Şarbon belirtilerinin bulunduğu bölgeler genellikle karantina alınarak ve ölü hayvanlar gömülerek hastalığın yayılması önlenmeye çalışılmaktadır. Güvenmediğiniz, sertifikası olmayan, veteriner kontrolü olmadan kesim yapılan yerlerden et almamaya çalışın. Özellikle bu dönemde dışarıda ve evinizde az pişmiş et yememeye özen gösterin. Etlerinizi yüksek ateşte ve iyice pişirin çünkü bu bakteri yüksek ısıya uzun süre dayanamaz. 

  Eğer şüphelendiğiniz bir belirti varsa hemen en yakın hastaneye başvurmanız gerekmektedir

  YAZININ DEVAMINI GÖR