Kalp Dostu Besinler

Soğan Suyunun 7 Faydası
geri
Soğan Suyunun 7 Faydası
Huzursuz Bacak Sendromuna İyi Gelen 7 Şey
ileri
Huzursuz Bacak Sendromuna İyi Gelen 7 Şey

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Cilt Dostu Avokado Maskesi

  Cilt Dostu Avokado Maskesi

  1 yıl önce

   A, B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin, muzdan %35 oranında fazla potsyuma sahip, tam bir mineral ve Omega 3 deposu olan avokado cilt sağlığı için de değerlendirilmesi gereken bir nimet.

  Avokado maskesi nasıl hazırlanır?

  Avokadoyu ikiye ayırın ve çekirdeğini çıkarın. Yumuşak kısmını çatalla ezerek püre haline getirin. Püre haline gelen avokadonun içine bir çorba kaşığı bal ekleyin. Ardından iyice karıştırarak yüze sürülebilecek bir maske kıvamına getirin. Temiz cilde maskeyi masaj yaparak uygulayın. 10-15 cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü iyice yıkayın ve kurulayın.

  Avokado maskesinin faydaları nelerdir?

  • Cildin kaybettiği yağ oranını geri kazandırır.

  • Cildi nemlendirip yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

  • Akne ve sivilceleri geçirir içinde bulunan Omega 3 sayesinde ciltteki yaralar, yanıklar, kesikleri iyileştirir.

  • İltihaplanmayı azaltıp sivilcelerin iz bırakmasını da engeller.

  • Antioksidan etkisiyle kırışıklıklara iyi gelir, yaşlanma etkilerini azaltır.

  • Ciltten ölü hücreleri atar ve cildi yenileyerek genç ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • B12 Vitamini İçeren 9 Yiyecek

  B12 Vitamini İçeren 9 Yiyecek

  1 yıl önce

  B12 vitamini vücudumuzun sağlıkla çalışmaya devam etmesi için en gerekli maddelerden biri. B12 vitamini gerekli şekilde temin ettiğimizde hücrelerimiz kendilerini daha hızlı bir şekilde yenileyip onarabiliyor.

  Bu vitamin aynı zamanda sağlıklı bir ciltten sağlıklı saçlara, kilo kontrolünden sağlıklı bir kalbe kadar vücudumuza çokça katkıda bulunuyor.

  İşte B12 vitamini içeren yiyecekler:

  #1Yumurta

  Yumurta vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin maddesi. Vücudunuzda B12 vitamini eksikliği varsa her sabah güne 1 haşlanmış yumurta ile başlayabilirsiniz.

  #2Süt ve süt ürünleri

  Süt ve peynir başta olmak üzere birçok süt ürününün içinde de bolca B12 bulunuyor. B12 vitamininden faydalanabilmek için süt ve süt ürünlerini de günlük beslenme düzeninizin içine dahil edebilirsiniz.

  #3Ciğer

  Ciğer, B12 vitamini bakımından en zengin besin maddelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Özellikle kuzu ciğeri tükettiğinizde vücudunuza bol miktarda B12 sağlayabilirsiniz. Günde yaklaşık 100 gram kadar ciğer tüketmeniz ihtiyacınız olandan bile fazla B12 vitamini almanızı sağlayabiliyor.

  #4Kırmızı et

  Bir başka hayvansal üründe, yani kırmızı etlerde de bol miktarda B12 bulunuyor. Özellikle kuzu ve sığır etinde fazlasıyla bulunduğu söylenen B12 vitaminini temin edebilmek için her gün olmasa da belli bir rutinde kırmızı et tüketmeliyiz.

  #5Balık

  Tıpkı kırmızı et gibi deniz ürünleri de B12 vitamini bakımından zengin hayvansal gıdalardan. Özellikle uskumru, somon, lüfer ve ton balığının içinde bolca bulunuyor.

  #6Deniz ürünleri

  Deniz ürünlerinin aslında birçoğu B12 vitamini bakımından zengin. Özellikle balık yumurtası, ahtapot, istiridye ve midye tükettiğinizde vücudunuza ihtiyacı olan B12 vitaminini sağlayabiliyorsunuz.

  #7Ginkgo biloba

  Herhangi bir hayvansal ürünü asla tüketmiyorsanız çare burada! Birçok vegan ve vejetaryen için sorun haline gelen B12 vitamini eksikliğini giderebilmek için destek alabileceğiniz besinler mevcut. Ginkgo biloba, genellikle çay olarak tüketilen ve aktarlardan rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir bitki. B12 bakımından ise oldukça zengin besin maddelerinden biri.

  #8Avokado

   Avokado, mutfak kültürümüze yeni yeni giren fakat kesinlike daha çok girmesi gereken besinlerden çünkü B12 vitamini bakımından oldukça zengin. B12 eksikliği çekiyorsanız destek alabileceğiniz besinlerden biri.

  #9Kahvaltılık gevrek

  Evet doğru duydunuz! Kahvaltılık gevreklerinin içinde de B12 vitamini bulunuyor. Ancak elbette hepsinde değil. Bu gevrekleri almadan önce iyi araştırmanız ve B12 vitamini içerdiğinden emin olup tüketmelisiniz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR