Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Vücudu Güçlendiren Çaylar
geri
Vücudu Güçlendiren Çaylar
Sahur Tavsiyeleri
ileri
Sahur Tavsiyeleri

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Sahur Tavsiyeleri

  Sahur Tavsiyeleri

  1 yıl önce

  Gece yatmadan yemek yerine sahur vakti kalkıp zamanında yemek gün içerisinde açlık hissinizin gecikmesini sağlar.

  Susuz kalmak beden için risklidir bu sebeple sahurda yeterli sıvıyı tüketmek için başta su olmak üzere, ayran, maden suyu, meyve kompostosunu tercih edin.

  Taze ve kuru meyveler gün içinde kan şekerinizi dengelemek için sahurda ağır bir tatlı yememeniz gerekir.

  Sahurda yiyeceğiniz aşırı tuzlu yiyecekler gün içinde su ihtiyacınızı fazla artırır tuzlu besinleri turşu, zeytin, salamara gibi yiyecekleri tercih etmeyin. Zeytin seviyorsanız iftarda oruç açarken yemeniz önerilir.

  Sahurdan sonra yeniden uykuya rahat ve kolay geçiş için kızartma, işlenmiş et vb yiyecekler tercih etmemeye çalışın çok sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının gaz ve mide şikâyetlerinizi artıracaktır.

  Bağırsaklarınız tembel ise sahurda 1 tatlı kaşığı zeytinyağını domates ve salatalık üzerine dökerek tüketin ve yanında 1-2 tane kayısı veya hurma yiyin. Lif ve zeytinyağı tuvalete daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • İftarda ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  İftarda ve Sahurda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  1 yıl önce

  Yanlış: Oruç iftariyelik ile açılır.

  Doğrusu: Halk arasında kesinlikle doğru kabul edilmiş olan iftariyelik ile oruç açmak ağır et yemekleri ve yağlı besinler ile açmaktan uygun olsada uzun süre aç kalan mideyi sindirimi zor olan besinler ile bir anda doldurmaya başlamak doğru değildir. Bu nedenle iftarda orucu su, hurma, zeytin ve ardından ılık bir çorba ile açıp mideyi yumuşak besinler ile doldurmak sindirim ve bağırsak sağlığı için daha iyi bir seçimdir.

  Yanlış: Oruç tutan kişilerin vücudu susuz kalır. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı telafi etmek için iftardan sahura her türlü sıvı tüketilmelidir.

  Doğrusu: Bütün gün susuz kalan vücut için sıvı ihtiyacı oldukça fazladır lakin iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde gün içindeki harareti alması umuduyla şerbet, limonata, soğuk çay ve asitli içecekler tüketmek doğru değil. Mide boşken bu gibi sıvılar ile mideyi yormak sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlığı verebilir. Ayrıca bu sıvıları fazla tüketmek ertesi günkü orucu riske atmaktır. Çünkü susuzluğu daha çok hissetmenizi sağlayacaktır.

  Yanlış: Gün boyu aç kalındığı için iftarda her türlü yiyecek yenilebilir.

  Doğrusu: Gün boyu hissedilen açlık sebebiyle iftar saati ile birlikte psikolojik olarak yemek yeme isteği tüm bedeni sarar. Ramazan ayında her istenilen yemek yenmemeli, vücudun ihtiyacı ne ise o karşılanmalıdır. Daha hafif mideyi yormayan ve besleyici yiyecekler tercih etmenizde fayda var. 

  Yanlış: Sahurda pilav ve komposto yemek kişiyi gün boyu tok tutar.

  Doğrusu: Sahur öğünü de en az iftar öğünü kadar önemlidir. Birçok insan genellikle sahurda tüketilen tereyağlı pilav ve bol şekerli kompostonun kendilerini gün boyunca tok tutacağına inanır. Ancak günümüzde düzenli fiziksel aktiviteler yapmayan ve şehir hayatı yaşayan insanlar için bu tarz bir beslenme şekli uygun değildir. Sahura günün son öğünü olarak bakılsa da aslında günün ilk öğünüdür. Bu nedenle vücut tüm gün boyunca sahurda yenilen yiyeceklerin enerjisi ve proteinini kullanır. Bu sebeple uzmanların tavsiye ettiği şekilde beslenmek daha doğru olacaktır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR