Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Dukan Diyeti Seyir Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

  Dukan Diyeti Seyir Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

  2 yıl önce

  Dukan diyeti kalıcı olarak kilo vermek isteyenlerin adeta bir yaşam tarzı benimseyerek girdiği bir yoldur aslında. Birçok kişinin yüksek miktarlarda kilo vermesine yardımcı olan bu diyetle evrelerine uyarakverdiğiniz kiloları da koruyabilirsiniz. Evre evre oluşan bu diyetin seyir evresinde tüketilen gıdalar da diğer evrelerden farklı ve hepsinin bir amacı var. 

  Seyir evresinde 1 gün saf protein 1 gün eklenen sebzelerin tüketilebileceği öğünlerle beslenebilirsiniz. Ancak sebze gününde her öğün tüketilmemesi önerilmektedir.

  Nişastalı sebzeler (patates, pirinç, bezelye gibi) yasaklı gıdalar içerisinde bulunmaktadır. Bunun dışında eklenen sebzeleri çiğ, haşlanmış veya fırınlanmış şekilde tüketebilirsiniz. Eklenen sebzeler; domates, salatalık, turp, pazı, pancar, ıspanak, kuşkonmaz, pırasa, patlıcan, marul, taze fasülye, lahana, mantar, kabak, biber, kereviz, rezene, hindiba ve havuç. 

  Karbonhidrat ihtiyacımızı, yani aslında ekmek ihtiyacımızı, nereden karşılayacağız diye düşünüyorsanız cevabı da burada: Her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebilirsiniz. Yulaf kepeğinin doyurucu etkisiyle yeni tarifler yapabilir, diyetinizi tekdüzelikten ve sıkıcılıktan kurtarabilirsiniz. Krepten ekmeğe birçok tarifin hazırlanabileceği yulaf kepeği ile lif bakımından vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak aynı zamanda da uzun süre tokluk hissini yaşayacaksınız. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Gıda İntoleransı Nedir?

  Gıda İntoleransı Nedir?

  2 yıl önce

  Gıda intoleransı son günlerde çokça duyduğumuz, hepimizin bir yolunu bulup Gıda İntoleransı testi yaptırmak istediği bir dönemdeyiz. Gıda intoleransı, vücudun bazı besinleri sindirmekte zorlandığı ve alerji kadar ağır reaksiyonlar olmasa da vücudun şişlik, kabızlık gibi sindirememe sinyalleri yolladığı besinlere karşı olan hassasiyetinizdir. Bu nedenle alerji ile intolerans karıştırılmamalıdır. Zaten bilim dünyasında da yeni bir kavram olduğu için tam olarak çizgileri net olarak belirtilmemiştir. 

  Gıda Intoleransı testleri ile de, kesin sonuç olmasa da, hangi besinleri sindiremediğinizi ve vücudunuzda yan etkiye neden olan besinleri tanımanıza yardımcı olmaktadır. Gıda intoleransı testini tamamladıktan sonra aldığınız besinlere dikkat ederseniz, gerçekten kilo verme ve sağlıklı kiloya ulaşma hızınızın arttığını görebilirsiniz. Çünkü vücudunuza, vücudunuzdaki enzimlerin sindirmede iyi olmadığı besinleri almadığınızda doğal olarak sindirim problemi yaşamayacak ve doğal dengeyle beslenmenize devam edebileceksiniz. 

  Gıda intoleransı teslerinden sonra gündeme gelen en bilindik rahatsızlık gluten intoleransıdır. Ancak glütene karşı önlem almak için illa ki test yaptırıp gluten intoleransına sahip olduğunuzu öğrenmenize gerek yok. Çünkü hemen hemen herkesin glütene karşı hassasiyeti bulunmaktadır. Çünkü gluteni vücudumuza karşı sağlıklı bir girdi olarak göremiyoruz maalesef. 

  Sonuç olarak vücudunuzu daha iyi tanımak istiyorsanız gıda intoleransı testlerini deneyebilirsiniz, ancak şu an için bu testlerin kesinliğitıp yani bilim dünyası tarafından tam kesinlikle kanıtlanmamıştır. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR