Akçaağaç Şurubu ve Faydaları

Adım Adım Dukan Diyeti
geri
Adım Adım Dukan Diyeti
Dukan Diyeti Seyir Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?
ileri
Dukan Diyeti Seyir Evresinde Hangi Gıdalar Tüketiliyor?

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Mis Gibi Puf Puf Kek Yapmanın Püf Noktaları

  Mis Gibi Puf Puf Kek Yapmanın Püf Noktaları

  2 yıl önce

  Kek, 7’den 70’e herkesin sevdiği piştiğinde bütün evi sıcacık kokutan en kolay ve pratik tatlılardandır. Limonlusundan çikolatalısına tuzlusundan tarçınlısına her damak tadına uygun bir kek tarifi bulabilir ve damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Kek yapmak pratik ve kolay olsa da yumuşak ve puf puf kabaran bir kek için bazı püf noktalarına uymanız gerekmektedir. Peki nedir kusursuz kek için uyulması gereken ipuçları? 

  Oda Sıcaklığında Malzemeler

  Kekin kabarmasını istiyorsanız ilk adım malzemeleri kek harcını hazırlamaya başlamadan önce malzemeleri buzdolabından çıkartıp oda sıcaklığına gelmesini beklemektir. Çünkü soğuk malzemeler kekin kabarmasını önlemektedir. 

  Yumurta ve Şekeri İyice Çırpın

  Çırpmak ve karıştırmak mutfakta sihir yaratan kelimeler. Pilavda helvada birçok yemekte işin sırrı genelde uzun süre karıştırmak ya da çırpmaktır. Kek için de böyle. Yumuşacık bir kekiniz olsun istiyorsanız şeker ve yumurtayı minimum 4 5 dakika çırpın. 

  Harcınız Pürüzsüz Olsun

  Burada da yine kek harcının birbirine iyice harmanlanmış olması önem kazanıyor. Yani çırpmak en önemli adımlardan biridir. Ununu kakaosunu ya da diğer katı malzemeleri de ekledikten sonra iyice mikser yardımıyla karıştırarak topaklanmayı önlemeli ve harcınızı yumuşacık ve pürüzsüz hale getirmelisiniz. Ayrıca katı malzemeleri harca eklerken mutlaka eleyerek harcınıza ekleyin.

  Harcınızı kek kalıbına koymadan önce kalıbı yağlamayı unutmayın, böylece pişen kekinizi kek kalıbından kolayca çıkartabilirsiniz. 

  Fırının Isısı

  Fırınınızı mutlaka önceden ısıtmış olun. Keki pişirmek içinse en ideal ısı 180 derecedir. Keki fırına koyduktan sonra fırının kapağını ısı kaybını önlemek adına sürekli açmayın. Sadece kontrol amaçlı kürdan ya da bıçak yardımıyla pişip pişmediğini kontrol etmek için fırınınızın kapağını açın. 

  İşte kusursuz lezzette bir kek pişirmek bu kadar kolay! 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Sağlıklı Yaşamanın 5 Altın Kuralı

  Sağlıklı Yaşamanın 5 Altın Kuralı

  3 yıl önce

  Sağlıklı yaşam kimilerine göre günümüz dünyasında pek mümkün değildir. Halbuki sağlıklı yaşamın küçük ama etkili yoları bulunmaktadır. Hayatınızda yapacağınız küçük ama etkili değişiklerle sağlıklı hayata merhaba diyebilirsiniz. 

  #1Dengeli Beslenme

  Dengeli beslenmek, sağlıklı yaşamın temel anahtarıdır. Öğün atlamamak ve öğünlerin sayısını artırmak ileride obezite ve diğer sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Dengeli beslenmenin temel altın kurallarından birisi kuşkusuz güne kahvaltı öğünü ile başlamaktır. Mutlaka ama mutlaka kahvaltı öğününü atlamamalısınız. 

  #2Sigara ve Alkolden Uzak Durun

  Sigara ve alkol insan sağlığını ciddi tehdit altında bırakan temel iki maddedir. Sigara akciğer sağlığımızı bozduğu gibi uyku düzenimizin bozmasına neden olmaktadır. Alkol ise karaciğer fonksiyonlarının kaybolmasına neden olarak hayati tehlikelere neden olmaktadır. 

  #3Düzenli Uyku

  Hem sağlıklı beslenmenin hem de düzenli bir hayatın başlangıcı düzenli uykudan gelmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kendisini yenilemesi için düzenli uykuya ihtiyaç bulunmaktadır. Uyku bozukluğu bağışıklık sisteminin çökmesine ve çeşitli hastalıkların vücut üzerinde etkisini artmasına neden olmaktadır. 

  #4Spor Yapmak

  Sağlıklı bir yaşamanın temel şartlarından birisi düzenli spor yapmaktır. Spor yapabilecek zamanınız yok ise asansörü hayatınızda çıkartarak kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. Ek olarak bir durak önce inerek veya arabanızı, evinize işyerinize biraz uzağa bırakarak yürüyüş için kendinize zaman ayırabilirsiniz. 

  #5Stresle Başa Çıkmanın Yollarını Ayırın

  21. yüzyılın temel hastalıklardan olan stresi, yenebilmenin temel yollarından birisi kendinizle barışık olma ve hayatın akışında herşeyin normal olduğunu kabullenmeniz gerekmektedir. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR