Ahşap Elma Olarak Bilinen Beal Meyvesi

Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
geri
Maydanozun Mutfağınızdaki Önemi
Binbir Derde Deva Meyan !
ileri
Binbir Derde Deva Meyan !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Kağıt Gibi İncecik Baklava ve Börek Hamuru Nasıl Açılır?

  Kağıt Gibi İncecik Baklava ve Börek Hamuru Nasıl Açılır?

  2 yıl önce

  Hemen hemen her yemeğin pratik yapılışına ya da yalancı bir tarifine kolayca ulaşabilsek de bazı şeylerin lezzeti el değince bambaşka oluyor. Bunun en büyük örneği tabii ki elde açacağınız börek ya da baklavalardır

  Sevdiklerinize ve misafirlerinize verdiğiniz değeri göstermenin en güzel yollarından biri de onları ağırlarken sunduğunuz yemekleri hazırlamak için gösterdiğiniz çaba. Biraz zaman ayırıp biraz da aşağıdaki püf noktalarına uyarsanız yufka açma ustası gibi incecik yufkaları elde açabileceksiniz

  Hamurunuzun Kıvamı Çok Sert Olmamalı

  İşe temelinden başlamak gerekirse buradaki ilk önemli adım hamurunuzun kıvamı olacaktır. Hamurunuzun çok sert olmaması gerekmektedir, çok sert olduğu takdirde hamuru açmak zorlaşır. Aynı zamanda çok yumuşak da olmaması gerekiyor, çok yumuşak olursa açılan hamurlar birbirlerine çok yapışır. Kulak memesi kıvamından bir tık daha fazla sert olması hamurunuzun ideal kıvamda olduğunu gösterir. 

  Hamurunuzun Dinlenmesi

  Hamurunuzu minimum yarım saat nemli bir bez örterek dinlendirmeniz gerekmektedir. 

  Hamuru Açarken Nişasta Kullanın

  Hamurunuzu açarken tezgaha un değil nişasta serpmeniz daha doğru bir yöntemdir. Nişasta sayesinde hamurunuzu daha kolay açabileceksiniz. Ayrıca nişasta azaldıkça hamuru açarken üzerine tekrar serpebilirsiniz. Hamurları açtıkça üst üste koyacaksanız yine katlar arasında hafif nişasta serperek bekletebilirsiniz. 

  Hamurun Açma Şekli

  Hamuru açarken hep tek bir yöne doğru merdanenizi kullanın ve bir diğer önemli olan adım ise merdanenizi kuvvet uygulayarak hamuru açmanızdır. 

  Uygulayacağınız bu yöntemlerle birkaç denemeden sonra hamuru kolayca açabileceğinizi göreceksiniz. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Tırnakların Kırılmasını Önleyen 9 Yiyecek

  Tırnakların Kırılmasını Önleyen 9 Yiyecek

  2 yıl önce

  Beslenme uzmanları, tırnakların güçlenmesi ve kırılmaya karşı direnç kazanması için gereken vitaminleri bulacağımız yiyecekleri şu şekilde sıralıyor.

  #1Badem

  Antioksidanlar, E vitamini içinde bol miktarda bulunur. Bu vitaminin en önemli özelliği tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlamasıdır.

  #2E vitamini yağı

  Haricen uygulamanızda fayda olan E vitamini yağı, tırnaklarınızı dışarıdan besler.

  #3Portakal

  Portakalın içerdiği C vitamini dayanıklılık ve esnekliği doğrudan etkileyen kolajen ve elastinin seviyelerini artırır.

  #4Muz

  Protein, tırnakların güçlenmesi ve doğal rengine kavuşması için çok önemli bir vitamindir. Aynı zamanda protein, tırnakların daha hızlı uzamasını ve yenilenmesini sağlar.

  #5Süt ve süt ürünleri

  Kalsiyum da protein gibi tırnakların yapısını güçlendirir. Ayrıca yeni çıkan tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Vücudumuzdaki kalsiyum eksikliğinin sonucunda tırnak üzerinde beyaz lekeler gözükebilir. Bu durumda süt ve süt ürünleri bolca tüketmekte fayda var.

  #6Somon, sardalya ve ton balığı

  B vitaminlerinin insan vücudunda azalması cilt ve saçlarda olumsuz etkilerini hemen gösterir. Aynı şekilde tırnakları da yıpratır ve renginin solup sararmasına neden olur. Bunları ortadan kaldırmak için somon, sardalya ve ton balığı gibi faydalı yağ içeren balıkları tüketmemiz gerekir.

  #7B vitamini yağı

  Çok sık tırnak kırılması yaşıyor ve tırnaklarınızın zayıf olduğunu düşünüyorsanız B vitamini içeren ürünlerin yağlarından yararlanabilirsiniz. Haricen, temiz tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

  #8Dolmalık biber

  Tırnakların bakımı ve sağlığı adına, olumsuz dış etkenlere ve vücudunuzdaki serbest radikallere karşı savaşmak için güçlü antioksidan etkisi olan C vitaminini kullanabilirsiniz. Dolmalık biberde C vitamini fazlasıyla mevcut

  #9Yumurta

  Vücuttaki çinko eksikliği zayıf tırnaklar ve tırnak üzerinde oluşan beyaz lekeler olarak karşımıza çıkabilir. Bu mineralleri yeterli miktarda almaya dikkat etmeli ve elbette yumurta tüketmeliyiz.

  YAZININ DEVAMINI GÖR