2018 Yılında Yemek Yapmayı Öğrenmenizi Sağlayacak 5 Tavsiye

Mercimek Çeşitleri !
geri
Mercimek Çeşitleri !
Karpuz vs Kavun !
ileri
Karpuz vs Kavun !

Benzer Yazılara da Baktınız Mı?

 • Vücudu Güçlendiren Çaylar

  Vücudu Güçlendiren Çaylar

  1 yıl önce

  Bağışıklığımızı, vücudumuzu güçlendirmek için yediklerimiz kadar içtiklerimizin de etkisi çok fazladır. Yüzyıllardır doğal yöntemlerle kullanılan şifalı bitkilerin ve meyvelerin yemeklerin yanı sıra içeceklerde de kullanıp şifalarından ve lezzetinden yararlanmak gerekli.

  Öncelikle su tüketiminize dikkat etmelisiniz. 

  Kayısı Çayı;

  En önemli etkilerinden birisi sindirim sistemi sorunlarını hafifletmesidir. Bağışıklık ve sindirim sistemi bağlantılı çalışır bu sebeple bağırsak problemlerini giderir ve virüslerden arındırır. 

  Zencefil Çayı;

  Soğuk algınlığı ve öksürük gibi hastalıklarda, mide bulantısı, hazımsızlık gibi sindirim problemlerinde, gaz sorunlarında, kas ağrıları ve bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. 

  Ekinezya Çayı;

  Migrenden kaynaklanan baş ağrılarını giderir. Kas, eklem ağrılarına ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ekinezya özü iltihap, egzama ve mantar rahatsızlıklarında kullanılır. 

  Karahindiba Çayı;

  Ağız ve diş hastalıklarında, zatürre ve ülser gibi rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılır. C vitamini, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor içerir. Yüksek antioksidan içerdiğinden zararlı toksinlerin yok edilmesini sağlar.

  Yeşil çay;

  Bağışıklık güçlendiricidir. Çünkü çok yüksek oranda antioksidan içerir. Kalp sağlığını korur, diyabete yakalanma riskini düşürür. Kanser düşmanıdır. Yaşlanma karşıtıdır. Kan basıncını düzenler. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımına yardımcı olur.

  YAZININ DEVAMINI GÖR
 • Mercimek Çeşitleri !

  Mercimek Çeşitleri !

  1 yıl önce

  Kabuksuz olan bu mercimeğin, nişasta oranı fazladır.Hemoglobini arttırmak ve anemi ile savaşmak için gerekli olan daha fazla demir içerir. Anemi demir eksikliği sonucu gelişir.

  Yeşil mercimekte küçük taneleri olan bu kahverengi mercimeğin tatlımsı bir aroması vardır. Pişerken çok fazla yumuşamaz ve aromaları içine çekme özelliğine sahiptir.

  Sindirim sisteminin aktivitesi, bağırsak mikroflorası ve motilitesi gelişir, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlarda etkilidir. 

  Mercimek genellikle uzun bir raf ömrüne sahiptir, ancak renkleri gün geçtikçe solar ve lezzeti azalabilir. Pişmiş mercimek, bir buzdolabında saklanır ve altı aya kadar muhafaza edilebilir. 

  Hiç şüphe yok ki mercimeklerin pek çok yararlı özelliği vardır.Bu nedenle, hangi çeşit çeşitte seçtiğinizden neredeyse hiç fark yoktur. 

  YAZININ DEVAMINI GÖR